Trinásť statočných Ukrajincov sa postavilo ruskej vlajkovej lodi

Zdroj foto: Wikipedia
Zdroj foto: Wikipedia

Trinásť ukrajinských pohraničníkov dostane najvyššie štátne vyznamenanie. Bohužiaľ, posmrtne. Obrancovia malého Hadieho ostrova v Čiernom mori odmietli ruskú výzvu na kapituláciu a volili radšej smrť v boji.

Tento silný príbeh sa odohral ešte vo štvrtok. Dve ruské vojnové lode zneužili medzinárodný plavebný kanál otvorený pre bezpečnú plavbu obchodných lodí, aby sa dostali do bezprostrednej blízkosti ostrova. Boli to krížnik Moskva, čiže 186 metrov dlhá vlajková loď ruskej čiernomorskej flotily a 94 metrov dlhá hliadková loď Vasilij Bykov.

Rusi na ostrov opakovane vysielali: „Tu je ruská vojnová loď. Navrhujem, aby ste zložili svoje zbrane a vzdali sa, inak na vás spustíme streľbu! Potvrďte príjem!“

Potom prišla stručná odpoveď ukrajinského vojaka: „Ruská vojnová loď! Choď do ri*i!“

Nahrávka sa stala virálnou na sociálnych sieťach. Na Ukrajine sa tieto posledné slová statočných vojakov šíria ako symbol odporu proti okupácii. Hneď potom spustili Rusi streľbu. Krížnik Moskva strieľal z dvoch kanónov kalibru 130 mm a Vasilij Bykov pálil zo 76 mm dela. Potom na ostrov zaútočilo ešte letectvo. Bombardovanie ostrova trvalo štyri hodiny a potom sa spojenie s 13 obrancami prerušilo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že všetci obrancovia ostrova dostanú posmrtne najvyššie vyznamenanie. „Na našom Haďom ostrove, brániac sa do posledného, všetci príslušníci pohraničnej stráže hrdinsky zahynuli. Ale nevzdali sa,“ povedal Zelenskyj. „Všetci dostanú in memoriam titul Hrdina Ukrajiny. Večná sláva tým, ktorí obetovali život za Ukrajinu,“ vyhlásil prezident.

Doplnenie:

Počas víkendu sa objavili správy, že minimálne časť obrancov Hadieho ostrova prežila a padla do ruského zajatia. V pondelok 28. februára to oficiálne potvrdilo aj ukrajinského námorníctvo. Identitu námorníkov overovali porovnaním s tvárami na záberoch, ktoré zverejnila ruská strana. Stále však nie je jasné, či prežili všetci alebo len časť z nich.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi