Kyjev je cieľom číslo jeden

Zdroj foto: Vladimir Kličko
Zdroj foto: Vladimir Kličko

Postup ruskej armády na Ukrajine zrejme zaostáva za očakávaniami. Najväčší nápor preto sústredila na hlavné mesto Kyjev v nádeji, že rýchlo zosadí ukrajinskú vládu. Ani to však nemusí znamenať koniec bojov.

Ukrajinská armáda uvádza, že za deň a pol bojov (do dnešnej tretej hodiny popoludní) vyradila 2 800 ruských vojakov. V tomto počte sú zarátaní zabití, zranení aj zajatí vojaci. Okrem toho Ukrajinci zničili 80 tankov, 516 obrnených vozidiel, 10 lietadiel a sedem helikoptér. To sú pomerne vysoké straty.

Rusko sa od rána zameriavalo najmä na Kyjev. Už ráno o štvrtej ho začali opäť bombardovať raketami a lietadlami. Zasiahnuté boli tentoraz aj mnohé civilné objekty. Po rozvidnení sa pokúsila do centra miesta preniknúť vysokou rýchlosťou jedna ruská kolóna. Na jej začiatku išli dve ukoristené ukrajinské vozidlá, ktoré mali obrancov zmiasť. Kolóna sa dostala do centra smerom k vládnym budovám, ale bola za pár desiatok minút zlikvidovaná. Rovnako boli v noci na včera porazení ruskí výsadkári na dôležitom letisku Hostomeľ pri Kyjeve. Ruské straty sú o to citeľnejšie, že sa týkajú aj elitných jednotiek.

Rusi však napriek stratám pokračovali v tlaku na Kyjev počas celého dňa. Vrtuľníky dopravili do Hostomeľa ďalší výsadok a boje tam pokračovali. Rusi tvrdia, že pri tom zabili 200 ukrajinských vojakov. Predvoj hlavných síl sa uchytil na severe Kyjeva vo štvrti Obolonskyj. Odtiaľ sa pokúšali tanky a obrnené vozidlá preniknúť do centra ukrajinského hlavného mesta. Došlo pri tom aj k ničeniu nič netušiacich civilných vozidiel.

V Kyjeve sa organizuje obrana aj s pomocou civilných dobrovoľníkov. Tým rozdali 18 000 zbraní. Večer sa opäť na viacerých miestach začala ozývať streľba a výbuchy. Ruské hlavné sily sa ku Kyjevu snažia prebiť z viacerých smerov. Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským navrhla rokovania o mieri. Ruský prezident Vladimir Putin najprv reagoval pozitívne a s rokovaniami súhlasil. Vzápätí ale vyzval ukrajinskú armádu, aby uskutočnila puč a Zelenského zvrhla.

Na východe Ukrajiny v Donbase a na severovýchode pri Charkove Ukrajinci držia línie a odrážajú útoky. Na juhu v Chersonskej oblasti však Rusi prerazili a postúpili zatiaľ najďalej. Ťažké boje prebiehajú v okolí prístavov Mariupoľ a Odesa.

Ukrajincom sa dnes podarilo preniesť boj aspoň symbolicky aj na územie agresora. Na vojenské ltisko Millerovo pri Rostove na Done dopadlo niekoľko rakiet. Zrejme išlo o balistické strely Točka, ktoré pochádzajú ešte z čias ZSSR a Ukrajina ich má vo výzbroji. Millerovo leží 16 km od hraníc Luhanskej oblasti. Zábery ukazovali niekoľko veľkých požiarov – horela najmenej jedna ruská stíhačka a budovy na letisku.

V Čiernom mori zatiaľ došlo k niekoľkým incidentom, pri ktorých ruské strely bez rozmyslu zasiahli cudzie obchodné lode – rumunskú, japonskú a moldavskú. Ruský režim čelí čoraz väčším sankciám, ktoré ho odrezávajú od financií a technológií. Ich účinok sa síce neprejaví hneď, ale ruské hospodárstvo zasiahnu citeľne. Dnes bol zmrazený aj zahraničný majetok samotného Putina a jeho ministra zahraničia Lavrova. Poľsko a ďalšie štáty sa medzitým snažia pokračovať v dodávkach zbraní na Ukrajinu. Poľsko dodalo aj toľko potrebné protilietadlové strely.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35