Čína sa chystá na inváziu na Taiwan

Zdroj foto: Пресс-служба Президента России
Zdroj foto: Пресс-служба Президента России

Čína sa pripravuje na možnú vojenskú inváziu na Taiwan. Vyhlásil to najvyššie postavený americký generál, predseda Zboru náčelníkov štábov Mark Milley. Prezident Joe Biden sa krátko pred týmto vyhlásením vyjadril, že v prípade čínskeho útoku prídu USA Taiwanu na pomoc.

O tom, že Čína predstavuje rastúcu hrozbu pre NATO, hovoril nedávno aj generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Postoje dvoch najväčších ekonomík sveta, USA a Číny, sa javia čoraz viac nepriateľské. Poznámka Bidena o tom, že by Spojené štáty vojensky bránili Taiwan, Peking veľmi rozhnevala. Ten totiž považuje ostrovný štát len za svoju odštiepeneckú provinciu, ktorá sa skôr či neskôr vráti do jeho košiara. Ak to nepôjde po dobrom, tak aj nasilu. A práve tá druhá možnosť začína byť veľmi pravdepodobná. Čína napríklad pravidelne vysiela do okolia ostrova veľké skupiny vojenských lietadiel, aby ho zastrašila.

Na bezpečnostnom fóre v Aspene sa na túto tému vyjadril aj najvyššie postavený americký generál Mark Milley. Tam sa ho opýtali aj na pravdepodobnosť čínskej invázie na Taiwan. „Nemyslím si, že je to pravdepodobné v najbližšej budúcnosti. To znamená za šesť, dvanásť, možno dvadsaťštyri mesiacov. Hovoríme o takomto časovom okne. Odhliadnuc od toho, však čínske ozbrojené sily jasne a jednoznačne budujú takúto schopnosť, aby mohli vedeniu štátu poskytnúť túto možnosť, ak si ju vedenie štátu v blízkej budúcnosti vyberie,“ povedal predseda Zboru náčelníkov štábov a dodal: „Blízkej budúcnosti? Zrejme nie, ale stať sa môže všetko.“ Pôvodne odhadovali americké ozbrojené sily, že Čína bude schopná uskutočniť inváziu na Taiwan v priebehu šiestich rokov, ale nedávne zrýchlenie zbrojenia Pekingu tento odhad výrazne skracuje.

Na Taiwan ustúpili vojská generála Čankajšeka v roku 1949 po tom, čo prehrali v občianskej vojne a pevninskú Čínu ovládla komunistická armáda. Odvtedy je ostrov sídlom Čínskej republiky, ktorú diplomaticky uznáva len niekoľko malých štátov. Čínska ľudová republika si ho nárokuje ako svoje dočasne odtrhnuté územie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky