Slovenské F-16 by mohli pôsobiť aj v zahraničí

Zdroj foto: OS SR
Zdroj foto: OS SR

Členským štátom NATO, ktoré nemajú vlastné stíhačky na ochranu vzdušného priestoru, pomáhajú iné spojenecké krajiny. Po získaní nových stíhacích lietadiel F-16 by sa do tejto pomoci mohlo zapojiť aj Slovensko.

Ochranu Luxemburska takýmto spôsobom zabezpečujú belgické stíhačky. Slovinsko a Albánsko sú zas pokryté talianskymi a gréckymi strojmi. Na Islande a v Pobaltí sa však striedajú kontingenty viacerých členských krajín a práve na takejto rotácii by sa mohlo podieľať aj Slovensko.

Na Islande sa pravidelne striedajú kontingenty stíhačiek NATO na základni Keflavik už šesť desaťročí. Misie v Pobaltí sa začali v roku 2004. Prebiehajú zo základní Zokniai v Litve a Ämari v Estónsku. Rotácia trvá štyri mesiace a väčšinou sa na nej podieľajú štyri lietadlá z danej krajiny a 50 až 100 príslušníkov letového a pozemného personálu. Na takýchto misiách sa už zúčastnili aj stíhačky Gripen z Maďarska a Česka. „Je to úplne štandardné. Ak budeme mať túto spôsobilosť, tak by sme ju používali aj v zahraničí. Myslím si, že aj s tým sa počítalo, keď sa tieto konkrétne typy stíhačiek kupovali,“ povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko objednalo 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 od firmy Lockheed Martin v roku 2018 za 1,6 miliardy eur. V súčasnosti prebieha v USA výcvik 16 slovenských pilotov. Prvých sedem stíhačiek by malo na Slovensko priletieť v roku 2023, dodanie zvyšných je naplánované na rok 2024. V súvislosti s tým je potrebná aj nová infraštruktúra na leteckej základni Sliač. Jej rekonštrukcia by mala stáť viac ako 69 miliónov eur.

Podľa styčného dôstojníka pre projekt F-16 Tomáša Novotného bude základnou úlohou stíhačiek zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Počet 14 nových stíhačiek F-16 by na to mal byť dostačujúci. „Pri projektovaní toho počtu sa myslelo aj na to, že by Slovensko napríklad prispelo dvojicou či štvoricou lietadiel na obmedzený čas, tak, ako to robia niektoré ostatné štáty NATO, ako príspevok do ochrany vzdušného priestoru tých krajín, ktoré svoje letectvo nemajú,“ uviedol Novotný.

10. mája 2025

Európski lídri vyzvali Putina na 30-dňové prímerie

8. mája 2025

Ozbrojené sily SR si pripomenuli 80. výročie konca druhej svetovej vojny

6. mája 2025

India zaútočila balistickými raketami na Pakistan

4. mája 2025

Video: Brigádu NATO v Lotyšsku preverilo veľké cvičenie

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

8. mája 2025

Ozbrojené sily SR si pripomenuli 80. výročie konca druhej svetovej vojny

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku