Veľké európske štáty pomáhajú menším

Zdroj foto: Marina Militare
Zdroj foto: Marina Militare

Veľké európske štáty stupňujú svoju vojenskú pomoc pre menšie krajiny. Albánsko takto dostalo od Talianska hliadkovú loď a Moldavsko dostalo peniaze na nákup vozidiel a protivzdušných systémov krátkeho dosahu.

Na slávnostnej ceremónii v prístave Drač odovzdali taliansku hliadkovú loď Libra Albánsku. Odovzdávania sa zúčastnil albánsky premiér Edi Rama, albánsky minister obrany Niko Peleshi a taliansky minister obrany Guido Crosetto. Obe krajiny tiež podpísali zmluvu o založení spoločného strategického podniku, ktorý bude tvoriť taliansky lodiarsky gigant Fincantieri a albánska firma KAYO.

Loď Libra vstúpila do služby v roku 1991. Patrí do triedy Cassiopea, ktorú stavali spoločne s triedou Minerva. Rozdiel bol v tom, že triedu Minerva tvorili plne vybavené korvety, kým trieda Cassiopea bola odľahčená a slabšie vyzbrojená a mala slúžiť na hliadkové účely v menej nebezpečných oblastiach.

Plavidlo je dlhé 80 metrov a má výtlak 1500 ton. Maximálna rýchlosť je 21 uzlov (39 km/h). Posádku tvorí 60 námorníkov. Loď je vyzbrojená kanónom kalibru 76 mm vo veži na prove a dvomi kanónmi kalibru 25 mm. Na palube má aj vrtuľník. Nesie viacero radarov a senzorov na elektronický prieskum.

Libra sa stane najväčšou a najsilnejšou loďou albánskeho námorníctva, ktoré ju bude klasifikovať ako korvetu. Doteraz boli najväčšími albánskymi loďami štyri hliadkové člny pobrežnej stráže s dĺžkou 43 metrov a výtlakom 230 ton, ktoré sú vyzbrojené iba jedným kanónom kalibru 20 mm.

Taliansko aj Albánsko sú členskými štátmi NATO. Ležia na protiľahlých brehoch Jadranského mora. Albánsky premiér Rama i taliansky minister Crosetto privítali darovanie lode i podpis priemyselnej spolupráce ako významné posilnenie doterajšej spolupráce.

V rovnakom čase dali predstavitelia Európskej únie zelenú doteraz najväčšej vojenskej pomoci Moldavsku. To dostane 20 miliónov eur na nákup 8 odpaľovacích zariadení protivzdušného systému krátkeho dosahu a 24 rakiet. Ďalších 20 miliónov pôjde na výcvik obsluhy, integráciu a logistickú podporu tohto protivzdušného systému. A za ďalších 20 miliónov Moldavsko kúpi 33 taktických vozidiel ako náhradu starej sovietskej techniky.

Moldavsko je oficiálne neutrálne a nie je členom NATO ani EÚ, hoci do únie by rado vstúpilo. Z dôvodu tejto neutrality mu EÚ doteraz neposkytovala vojenskú pomoc. Všetko sa zmenilo po ruskej invázii na Ukrajinu, kedy únia zriadila Európsky mierový nástroj. Z neho pomáha nielen Ukrajine, ale aj Moldavsku, ktoré je ruským vplyvom taktiež ohrozené. Aktuálny balíček v hodnote 60 miliónov eur je doposiaľ najväčší. Doterajšia celková suma pomoci tak dosiahne 197 miliónov eur.

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

28. apríla 2025

Jeden svet, jedno zdravie: výzva na zapojenie Taiwanu do WHO

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777

20. apríla 2025

Holandsko kúpi 46 tankov Leopard 2A8

18. apríla 2025

Video: Emotívny návrat amerických vojakov domov z východného krídla NATO

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777

7. apríla 2025

Nemecko a Francúzsko dostali zelenú na vývoj tanku budúcnosti

2. apríla 2025

Na Slovensko prileteli ďalšie dve F-16, dokopy ich už máme päť