Rumunsko posilní svoju flotilu v Čiernom mori

Korveta triedy Hisar. Zdroj foto: ASFAT
Korveta triedy Hisar. Zdroj foto: ASFAT

Najvyššia obranná rada Rumunska schválila plán na zaradenie nových plavidiel do flotily. Ide o súčasť úsilia na posilnenie úlohy Rumunska v Čiernom mori a na východnom krídle NATO.

Rumunsko spustilo po ruskej invázii na Ukrajinu rozsiahly modernizačný program pre svoje pozemné sily i letectvo. Kupuje napríklad americké stíhačky F-35, tanky Abrams či raketomety HIMARS. Vo veľkom počte obstaráva aj kolesové obrnené vozidlá Cobra z Turecka a Piranha zo Švajčiarska a tiež juhokórejské pásové samohybné húfnice K9. Tendre na pásové bojové vozidlá a kolesové samohybné húdnice ešte prebiehajú.

Vo svetle týchto rozsiahlych nákupov bolo rumunské námorníctvo doteraz chudobným príbuzným. Pôvodne chcelo Rumunsko kúpiť štyri korvety od francúzskej firmy Naval Group. Tento plán sa však potýkal s veľkým sklzom a rastúcou cenou. Napokon dohodu v roku 2023 zrušili úplne.

Najvyššia obranná rada Rumunska teraz poverila ministerstvo obrany, aby začalo proces obstarania novej lode. „Členovia rady analyzovali a schválili vybavenie rumunského námorníctva novou loďou, ľahkou korvetou schopnou v najkratšom čase vykonať celý rad misií,“ uviedla rada vo vyhlásení bez ďalších detailov.

Zdroje z prostredia rumunských ozbrojených síl naznačujú, že touto ľahkou viacúčelovou korvetou má byť turecká trieda Hisar. Plavidlo má výtlak 2300 ton a dĺžku 99,5 m. Výzbroj tvorí kanón kalibru 76 mm, osem protilodných rakiet, osem protilietadlových rakiet a dva vrhače protiponorkových zbraní. Na palube môže niesť jeden vrtuľník a tiež drony.

Rumunské námorníctvo má aktuálne vo výzbroji tri staré fregaty – jednu z USA a dve z Veľkej Británie. Tie britské by chcelo modernizovať. V budúcnosti by tiež mohlo Rumunsko zaradiť do výzbroje štyri plavidlá zo spoločného programu Európskej hliadkovej korvety. Tú ešte len vyvíjajú, prvá by mala byť hotová okolo roku 2030. Na programe sa okrem Rumunska podieľa ďalších šesť európskych krajín, ďalšie tri majú štatút pozorovateľa.

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

28. apríla 2025

Jeden svet, jedno zdravie: výzva na zapojenie Taiwanu do WHO

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777

20. apríla 2025

Holandsko kúpi 46 tankov Leopard 2A8

18. apríla 2025

Video: Emotívny návrat amerických vojakov domov z východného krídla NATO

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777

7. apríla 2025

Nemecko a Francúzsko dostali zelenú na vývoj tanku budúcnosti

2. apríla 2025

Na Slovensko prileteli ďalšie dve F-16, dokopy ich už máme päť