Trojica pobaltských štátov – Litva, Lotyšsko a Estónsko – sa počas víkendu odpojila od ruskej elektrickej siete a následne sa má pripojiť k sústave EÚ. Deje sa tak viac ako 30 rokov po tom, čo sa tieto krajiny oddelili od Sovietskeho zväzu.
Pobaltské štáty boli po druhej svetovej vojne napojené na sieť Brell, čo znamená Bielorusko, Rusko, Estónsko, Litva a Lotyšsko. Ostali v nej pripojené aj po tom, čo vstúpili do EÚ a NATO, čo mnohí odborníci považovali za zraniteľné slabé miesto. Považovali ich za akýsi energetický ostrov mimo zjednotenej Európy.
Rozhodnutie o odpojení bolo prijaté v roku 2018, no práce sa urýchlili po začatí ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022. Hoci pobaltské štáty odvtedy nekupujú z Ruska žiadnu elektrinu, sieť Brell je takmer celá pod kontrolou Moskvy, ktorá ju mohla kedykoľvek vypnúť. Preto začali intenzívnejšie pracovať na úplnom odstrihnutí sa.
Pobaltské štáty majú s Ruskom hranicu dlhú 874 km a od napadnutia Ukrajiny vo februári 2022 na nej rastie napätie. „Týmto odstraňujeme schopnosť Ruska používať elektrický systém ako nástroj geopolitického vydierania,“ vyhlásil litovský minister energetiky Zygimantas Vaiciunas.
Proces fyzického odpájania sa od ruskej siete sa začal v sobotu ráno. Občanov varovali, aby sa pripravili na možné výpadky – vopred si nabili svoje zariadenia a zásobili sa potravinami a vodou. Následne vo všetkých troch štátoch prebehla séria testov. V nedeľu sa celý proces zavŕši pripojením na sieť Európskej únie cez Poľsko.
Mimochodom, v marci 2022 sa od ruskej siete definitívne odpojili aj Ukrajina a Moldavsko. Pripojenie na európsku sieť sa pre Kyjev ukázalo ako veľmi prezieravé po tom, čo Rusko začalo útočiť na ukrajinskú energetickú sústavu a práve EÚ s dodávkami elektriny pomáha.