Ukrajina môže použiť ATACMS, ale len v Kurskej oblasti

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Ukrajina dostala povolenie použiť taktické balistické rakety ATACMS proti cieľom na území Ruska. Napísali to v nedeľu viaceré svetové médiá, hoci oficiálne správa nebola potvrdená. Má to však hneď niekoľko háčikov.

USA doteraz povolili Ukrajine používať proti ruskému územiu len rakety GMLRS kalibru 227 mm z raketometov HIMARS. Ich dostrel je okolo 80 km. Až po nasadení severokórejských vojakov na strane Ruska Bidenova administratíva súhlasila aj s použitím rakiet ATACMS, ktoré majú kaliber 610 mm a dostrel do 300 km (v závislosti od verzie).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu povedal: „Mnohé médiá uvádzajú, že sme dostali povolenie na patričné činy. Údery sa však nevykonávajú slovne. Také veci sa neoznamujú vopred. Rakety budú hovoriť samy za seba,“ Toto jeho vyjadrenie bolo najbližšie k potvrdeniu toho, že Ukrajina môže ATACMS naozaj použiť.

Od okamihu, kedy sa tieto správy objavili, sa špekulovalo, či bude môcť Ukrajina použiť rakety aj proti ruskej kritickej infraštruktúre, napr. rafinériám či Kerčskému mostu. Boli to však len plané myšlienky. Ako sa postupne ukázalo, Ukrajina dostala povolenie použiť ATACMS len v Kurskej oblasti, kde boli severokórejskí vojaci nasadení.

Navyše, najvýznamnejšie ciele, ako lietadlá, ktoré bombardujú ukrajinské pozície, Moskva už dávnejšie stiahla mimo dostrel. Takýto krok totiž očakávala už dávnejšie. Z Ruska síce zaznievajú hlasy kritizujúce eskaláciu konfliktu a hroziace jadrovou odvetou, ide však o menej významných politikov či médiá. Putin samotný sa ešte nevyjadril.

Paradoxne tak tento Bidenov krok najviac kritizujú priaznivci Ruska v Európe či v USA. Zabúdajú pri tom na fakt, že ruská agresia je podľa medzinárodného práva nelegálna a napadnutá Ukrajina má právo brániť sa akýmikoľvek prostriedkami a to aj na území agresora.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35