Severokórejské samohybné delá v Rusku

Zdroj foto: X
Zdroj foto: X

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery ďalších zbraní, ktoré Rusku dodala Severná Kórea. Na vlaku vidieť naložené samohybné delá M-1989 Koksan. Zábery sa podarilo lokalizovať do mesta Krasnojarsk.

Severná Kórea začala Rusku dodávať najprv delostreleckú muníciu, neskôr aj balistické rakety. Minulý mesiac malo dôjsť aj k nasadeniu severokórejských vojakov vo vojne proti Ukrajine. Dodávky ďalších zbraní sú len ďalšou eskaláciou ruskej agresie. Moskva tak ako člen Bezpečnostnej rady OSN porušuje medzinárodné sankcie, ktoré na severokórejský režim uvalila práve OSN.

Samohybné delo M-1978 Koksan bolo pôvodne namontované na podvozku tanku Typ 59, čo je čínska verzia sovietskeho stroja T-54. Kanón kalibru 170 mm dokáže vystreliť zhruba raz za päť minút a jeho maximálny dostrel je 60 km. Zbraň je umiestnená v otvorenej korbe bez ochrannej nástavby. Nie je pevne primontovaná k podvozku, ale je na štyroch koľajniciach, ktoré pri výstrele umožňujú záklz kanóna.

Neskôr sa objavila nová verzia M-1989, ktorá je na upravenom podvozku pásového delostreleckého ťahača ATS. Práve túto verziu videli teraz v Rusku. Kanón a jeho lafeta ostali rovnaké. Číslo v označení samohybného dela označuje rok, kedy sa tá-ktorá verzia objavila.

V roku 1987 Severná Kórea dodala viacero diel Koksan do Iránu, ktorý ich použil vo vojne s Irakom. Slúžili na ostreľovanie Basry, čo bolo pre Irak nepríjemným prekvapením, pretože boli mimo dosah irackého delostrelectva.

Ich prípadné použitie v Rusku bude výrazne ovplyvnené technickým stavom diel i munície a teda ich údržbou za posledné desaťročia. Počas občasného vzájomného delostreleckého ostreľovania severokórejských a juhokórejských síl v posledných rokoch neboli kanóny Koksan príliš presné a trpeli zlyhaniami.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35