Ukrajinskí piloti absolvovali výcvik vo Francúzsku

Zdroj foto: Armée française
Zdroj foto: Armée française

Prvá skupina ukrajinských pilotov dokončila výcvik na prúdových cvičných lietadlách Alphajet vo Francúzsku. Teraz by mali pokračovať vo výcviku na stíhačky F-16. Francúzsko však sľúbilo dodať Ukrajine aj vlastné lietadlá Mirage 2000.

Kým v iných krajinách, napríklad v USA a v Rumunsku, sa na F-16 preškoľujú skúsení ukrajinskí piloti, Francúzsko trénuje úplných nováčikov. Paríž sľúbil, že za dva roky takto vyškolí 26 pilotov pre ukrajinské vzdušné sily. Táto prvá skupina sa cvičila od marca a zrýchlený tréning zvládli za šesť mesiacov. Za normálnych okolností trvá takýto výcvik 18 mesiacov. Časť z týchto pilotov pritom nikdy predtým neriadila lietadlo, časť mala za sebou pár letov na cvičných strojoch L-39 Albatros. Ich identitu francúzske úrady prísne strážia, zverejnili iba ich vek – majú 21 až 23 rokov.

Lietadlá Alphajet mali kokpity prispôsobené tak, aby ich displeje pripomínali prístrojové vybavenie F-16. To uľahčí prechod ukrajinských žiakov na tieto stíhačky. Prvých cca 10 kusov F-16 dodali na Ukrajinu na prelome júla a augusta. Do konca roka sa očakáva dodanie ďalších 10 kusov a na budúci rok prídu ďalšie. Spolu má Ukrajina sľúbených okolo 80 kusov F-16. Nie sú to však jediné západné stroje, s ktorými môže Kyjev rátať.

Už do konca tohto roka by mali doraziť aj stíhačky z Francúzska. Ide o lietadlá Mirage 2000-5F. Táto verzia slúžila vo francúzskom letectve výhradne na stíhacie účely. Pred dodaním na Ukrajinu však stroje prechádzajú úpravami, aby okrem zbraní vzduch-vzduch mohli nosiť aj navádzanú muníciu proti pozemným cieľom.

Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov počas víkendu oznámil, že so spojencami rokuje aj o ďalších typoch lietadiel – švédskych Saab JAS 39 Gripen a britsko-nemeckých strojoch Eurofighter Typhoon. „Rozhovory ohľadom Gripenov pokračujú, rovnako ako konzultácie o Eurofighteroch. Sú to excelentné platformy a diskutujeme o tom, kedy s nimi začneme. Čoskoro budeme môcť ohlásiť výsledky,“ povedal Umerov.

6. októbra 2024

Čo je centrum excelentnosti NATO, ktoré chce Kaliňák na Záhorí?

4. októbra 2024

Nový generálny tajomník NATO navštívil Kyjev

2. októbra 2024

Na zabezpečenie mieru v indo-pacifickom regióne, zaraďte Taiwan do systému OSN

1. októbra 2024

Novým šéfom NATO sa stal Mark Rutte

30. septembra 2024

Holandsko sa rozlúčilo so stíhačkami F-16

28. septembra 2024

Vo Fínsku vzniknú dve nové veliteľstvá NATO