Aké sú ciele ukrajinského výpadu do Kurskej oblasti?

Zdroj: ZSU
Zdroj: ZSU

V utorok ráno prenikli ukrajinskí vojaci na ruské územie v Kurskej oblasti. K takýmto výpadom už v minulosti došlo viackrát. Teraz je však situácia iná.

Výpady v minulosti vždy podnikali príslušníci ruských légií. Tie sa sformovali na území Ukrajiny z Rusov (a iných národností Ruskej federácie), ktorí nesúhlasia s Putinovým režimom. Ich motivácia je rôzna. Niektorí z nich sú ruskí neonacisti, niektorým príslušníkom menšín zas ide o samostatnosť. Ich akcie boli vždy skôr demonštratívne a väčšinou sa tieto légie po 1-2 dňoch stiahli naspäť. Iba ich posledný výpad v marci tohto roku trval viac ako týždeň a Rusi museli nasadiť značné sily, aby légie vytlačili.

Dnes je jasné, že Ukrajina týmito výpadmi testovala reakcie ruskej strany a pripravovala sa na väčšiu akciu. Teraz vôbec prvýkrát prenikli na ruské územie veľké formácie radovej ukrajinskej armády. Nasadená je minimálne jedna brigáda, ruská strana hovorí o dvoch-troch. Informácie o tom, čo sa v Kurskej oblasti naozaj deje, sú ale skúpe. Ukrajinská strana mlčí, ruské oficiálne meista dávajú protichodné informácie a aký-taký obraz sa dá poskladať iba z čriepkov na sociálnych sieťach.

Ukrajinci v prvý deň operácie prenikli 10-15 km do hĺbky ruského územia a dostali sa za obranné línie. Tie boli obsadené jednak ruskými brancami na základnej vojenskej službe a jednak čečenskými jednotkami. Tí prví sa vzdali, tú druhí utiekli. Hlavným cieľom prvej fázy tejto operácie bolo mestečko Sudža asi 10 km od hraníc.

Aj podľa ruských neoficiálnych zdrojov bola Sudža dobytá do stredajšieho večera. Je v nej jednak dôležitá meracia stanicu na plynovode, ktorý vedie do Európy a tiež je to železničný uzol na jednej zo zásobovacích trás pre ruské jednotky, ktoré o niečo ďalej na východ útočia na ukrajinskú Charkovskú oblasť.

Otázkou je, aký bude ďalší postup Ukrajincov a čo je hlavným cieľom tejto operácie. Kyjev o nej úplne mlčí a tak sa možno len dohadovať. Objavili sa špekulácie, že Ukrajinci chcú dosiahnuť Kurskú jadrovú elektráreň v meste Kurčatov, ktoré je necelých 50 km severovýchodne od Sudže. Tým by vytvorili tlak na Rusov, aby ju vymenili za Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú obsadili na Ukrajine.

Je možné, čo už sme aj naznačili, že chcú len odľahčiť tlak na Charkov, ktorí Rusi vyvíjajú z Belgorodskej oblasti. Zatiaľ sa však Ukrajinci nepohli ani smerom k elektrárni, ani na východ k Belgorodu. Naopak, začali postupovať na severozápad. Bojuje sa už o mesto Korenevo, ktoré leží 40 km od Sudže týmto smerom.

Z toho sa zdá, že ukrajinským cieľom je vytvoriť nárazníkové pásmo okolo Sumskej oblasti a zabrániť tak jej pravidelnému ostreľovaniu. Samozrejme, sú to len dohady, a skutočné ciele môžu byť celkom iné. Rusko, ak nebude chcieť strpieť hanbu a nechať si obsadené vlastné územia, sem bude musieť presunúť posily a odľahčí tak niektoré iné úseky frontu.

Zatiaľ je totiž ukrajinský postup veľmi rýchly a odpor ruských vojakov slabý. Veď od Sudže ku Korenevu, čo je 40 km, sa Ukrajinci dostali za menej ako deň. Najväčší odpor im kladie ruské delostrelectvo, ktoré ničí vlastné dediny, aby sa v nich Ukrajinci nemohli uchytiť.

O akcie sa pokúša aj ruské letectvo, podľa viacerých správ však Ukrajinci v oblasti sústredili silnú protivzdušnú obranu. Zatiaľ je potvrdené, že Rusi prišli najmenej o jeden vrtuľník Ka-52 a jeden Mi-28 mal byť poškodený. Ukrajinci nárokujú aj najmenej jeden ďalší zničený vrtuľník a jedno zostrelené lietadlo.

Skutočné straty však zatiaľ nie je možné overiť. Rusi napríklad tvrdia, že zlikvidovali stovky ukrajinských vojakov, dôkazy však nepredložili žiadne. Naopak, existuje mnoho záberov na desiatky zajatých ruských vojakov. Potvrdené je aj zničenie najmenej dvoch ruských tankov aj s kamiónmi, ktoré ich prepravovali do oblasti bojov. A aj spomínaný vrtuľník Ka-52 je zachytený horiaci po páde na zem, ako ukazuje titulná fotka tohto článku.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35