Ukrajina dostane techniku z Bulharska

Zdroj foto: Billyhill
Zdroj foto: Billyhill

Bulharsko dodá Ukrajine sto obrnených transportérov BTR-60. Oficiálne ide o prvú dodávku ťažkej techniky zo strany Sofie. Neoficiálne však Bulharsko pomáhalo Kyjevu už od jari minulého roka.

Na Ukrajine napríklad skončilo 14 bulharských bitevných lietadiel Su-25 už v apríli 2022. v čase, keď ešte všetky ostatné krajiny odmietali dodať akékoľvek bojové lietadlá. Sofia posielala aj muníciu sovietskej výroby a veľké dodávky nafty. Nič z toho však nešlo priamo. Vtedajší pemiér Kiril Petkov s ohľadom na niektorých proruských politických partnerov oficiálne vyvážal zbrane a palivo do tretích krajín. Na Ukrajinu sa dostávali až cez prostredníkov.

Po zmene vlády na prozápadnú už však Bulharsko žiadne okolky nerobí. Vláda nového premiéra Nikolaja Denkova schválila v júni balík vojenskej pomoci, ktorý by mal obsahovať aj zbrane a muníciu. Bulharsko má množstvo techniky sovietskeho pôvodu a vyrába aj sovietsku muníciu. Pre krajinu, ktorá je v NATO, je táto stará výzbroj už nepotrebná, Ukrajina ju však môže využiť.

Do tejto kategórie patria aj obrnené transportéry BTR-60. V rokoch 1962 až 1974 dodal ZSSR do Bulharska 900 týchto transportérov. Dodnes je v službe iba 20 z nich, no sto kusov bolo uložených v rezerve. A práve tie poputujú na Ukrajinu. Stroje sú vo verzii BTR-60PB, ktorá mala vylepšený motor, zameriavač a pancierovú ochranu. Osemkolesové vozidlo je vyzbrojené guľometom kalibru 14,5 mm vo vežičke. Má dvojčlennú posádku a prepraví ďalších osem vojakov. Maximálna rýchlosť je 80 km/h na ceste. Dokáže tiež plávať rýchlosťou 10 km/h.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky