Najväčší chrám v Odese bol vážne poškodený

Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj

Pri ruskom raketovom útoku na Odesu bol vážne poškodený najväčší chrám v meste. Katedrála Premenenia Pána prišla o časť strechy, má zničené vnútorné priestory a zachvátil ju aj požiar. Útoky na historické centrum Odesy ostro odsúdilo aj UNESCO.

Odesa čelí útokom celý týždeň. Rusko sa po zrušení obilnej dohody snaží zničiť infraštruktúru prístavu, aby sa z neho nedali vyvážať ukrajinské potraviny. Zasahuje však pri tom aj civilné ciele. Ukrajinská obrana nie je taká silná, ako pri Kyjeve. Pri Odese chýbajú najmä systémy Patriot, ktoré sú nasadené iba na obranu hlavného mesta. Časť ruských striel preto cez obranu zakaždým prejde.

Pri najnovšom útoku v noci zo soboty na nedeľu použilo Rusko najmenej päť typov rakiet a dronov. Katedrála Premenenia Pána dostala zásah, ktorý prerazil strechu, klenby aj podlahu. Projektil následne vybuchol v suteréne chrámu. Bolo zničené vnútorné vybavenie vrátane štukovej výzdoby a pri následnom požiari zhoreli aj ikony.

Katedrálu Premenenia Pána vysvätili v roku 1809. Bol to najväčší ortodoxný chrám v Odese až do roku 1939, kedy ho dal zbúrať Stalin. V roku 2003 však katedrálu vybudovali znovu. Teraz bola poničená pri nočnom útoku, ktorý si tiež vyžiadala životy dvoch ľudí. Ďalších 22 bolo zranených vrátane štyroch detí.

Útok na Odesu odsúdilo aj UNESCO. Organizácia je „hlboko zdesená“ a „čo najdôraznejšie odsudzuje brutálne útoky ruských jednotiek, ktoré zasiahli niekoľko kultúrnych pamiatok v centre Odesy, kde sa nachádza pamiatka svetového dedičstva – Historické centrum Odesy,“ uviedlo vo vyhlásení.

Rusko tvrdí, že útočí iba na vojenské ciele, čo je opakovane preukázané klamstvo. Najnovšie Kremeľ vyhlásil, že v Odese zasiahol miesta, kde sa pripravovali „teroristické činy proti Rusku“. Ruská propaganda s obľubou označuje ukrajinské útoky na legitímne vojenské ciele za terorizmus. Hovorí tiež o pomste za útoky na Kerčský most. Pritom to bolo práve Rusko, ktoré vlani na jar opakovane útočilo na dôležitý most Zatoka pri Odese. Na začiatku minulého mesiaca vyhodilo do vzduchu Kachovskú priehradu a od prvého dňa vojny používalo kazetovú muníciu proti panelákovým sídliskám v Charkove.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky