Rusi zatkli vojnového zločinca Girkina za extrémizmus

Zdroj foto: Dom kobb
Zdroj foto: Dom kobb

Ruský vojnový zločinec Igor Girkin, známy aj ako Strelkov, je za mrežami. Meščanský okrskový súd v Moskve rozhodol, že vo vyšetrovacej väzbe ostane minimálne do 18. septembra. Obvinili ho z verejného podnecovania k extrémizmu na internete, za čo mu hrozí 5 rokov väzenia.

Girkin bol plukovníkom tajnej služby FSB a v roku 2014 išiel organizovať nepokoje na Donbase. Sám sa hrdil tým, že to bol on, kto vyvolal vojnu na východe Ukrajiny. Niekoľko mesiacov bol dokonca ministrom obrany samozvanej Doneckej separatistickej republiky. Bol to on, kto si z Ruska vyžiadal systém Buk, ktorým bolo potom 17. júla 2014 zostrelené civilné lietadlo Malajzijských aerolínií. Zahynulo pri tom všetkých 298 ľudí na palube. Za tento zločin bol vlani v novembri holandským súdom v neprítomnosti odsúdený na doživotie. Súd sa konal v Holandsku, pretože väčšina obetí pochádzala odtiaľ.

Girkin po zostrelení letu MH-17 postupne upadol do nemilosti a z Donecka musel odísť. Po začatí ruskej invázie vlani vo februári sa stal jedným z najznámejších vojenských blogerov, ktorí v Rusku komentujú dianie na fronte. Bol zástancom tvrdšieho postupu a ostro kritizoval neschopné velenie ruskej armády i samotného Putina. Mnohí nad tým krútili hlavou, ako je to možné. Ľudia, ktorí proti vojne protestovali, dostávali prísne tresty za omnoho nevinnejšie činy a vyhlásenia.

Teraz však ruskému vedeniu došla s Girkinom trpezlivosť. Podľa zahraničných analytikov za to môže situácia po Prigožinovom pokuse o puč minulý mesiac. Velenie armády sa z neho spamätalo, a teraz sa cíti silnejšie. Okrem Girkina totiž v uplynulých dňoch pozatýkali aj niekoľko ďalších kritikov neschopnosti Putinovho režimu z radov tvrdých nacionalistov. Zaujímavé je, že pre Girkina si dnes do jeho moskovského bytu neprišli policajní vyšetrovatelia, ale rovno FSB.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky