Ruské rakety ničia obilie v ukrajinských prístavoch

Zdroj foto: Ministry of Infrastructure
Zdroj foto: Ministry of Infrastructure

Po vypovedaní dohody o vývoze ukrajinského obilia Rusko už tretí deň po sebe útočí na ukrajinské prístavy. V noci na dnes sa terčom 38 striel a dronov stala Odesa a Mykolajiv. Noc predtým bola ostreľovaná Odesa a Čornomorsk. Všetky tri prístavy slúžili predtým na vývoz obilia.

Zasiahnutá bola práve infraštruktúra zabezpečujúca v prístavoch nakladanie obilia. V noci z utorka na stredu v Odese zhorelo 60 000 ton poľnohospodárskych produktov v zasiahnutých silách. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského išlo o potraviny určené pre Čínu a Afriku. Keňa už označila ruské vypovedanie dohody o vývoze ukrajinského obilia za bodnutie do chrbta. Táto africká krajina totiž čelí najhoršiemu suchu za posledné desaťročia.

Ukrajinská protivzdušná obrana časť ruských striel zničila. Napríklad túto noc vypustili Rusi 19 rakiet a 19 kamikadze dronov. Ukrajinci zostrelili 5 rakiet a 13 dronov. Na juhu však chýbajú systémy Patriot, ktoré sú nasadené na obranu hlavného mesta Kyjeva.

Rusi ďalej hrozia aj lodiam, ktoré by chceli vplávať do ukrajinských prístavov. Budú ich považovať za potenciálnych prepravcov vojenského materiálu. Plavbu lodí by však mohlo zabezpečiť turecké námorníctvo, ktoré je výrazne silnejšie ako ruská Čiernomorská flotila. Preto agresor ničí prístavy, aby sa nedali použiť na nakladanie lodí.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky