Most na Krym bol opäť poškodený

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Most, ktorý spája okupovaný polostrov Krym s Ruskom, sa opäť stal terčom útoku. Cestná časť bola poškodená a doprava na nej uzavretá. Premávku na železničnej časti mosta neskôr obnovili. S najväčšou pravdepodobnosťou pod mostom vybuchli námorné drony.

Incident sa stal krátko po tretej hodine ráno. Ruské úrady spočiatku hovorili o „mimoriadnej situácii“, ktorú bližšie nešpecifikovali, no svedkovia počuli dve explózie. Zo zverejnených záberov sa zdá, že mostovka bola poškodená v oboch pruhoch cestného mosta a jedno mostné pole sa čiastočne zosunulo.

Ide teda o menšie škody, ako pri prvom útoku v októbri, kedy sa zosunuli tri polia cestnej časti a na železničnom moste vyhorel cisternový vlak, čo ho tiež vážne poškodilo. Uzavretie cestnej časti skomplikuje situáciu skôr ruským turistom, pretože armáda väčšinu materiálu prepravuje po železnici. Podľa ruských úradov pri dnešnom výbuchu zahynuli muž a žena v aute a ich malá dcéra bola vážne zranená.

Hoci je železničný most pre ruské vojenské úsilie výrazne dôležitejší, cieľom útokov sa dvakrát stal cestný most. Ten je totiž na viacerých úsekoch nízko nad hladinou a teda zraniteľný výbuchmi námorných dronov. Železničný most je vyšší a explózie na hladine ho nemusia poškodiť. Je pravdepodobné, že že železničná trať sa stane cieľom raketových útokov, zatiaľ však nie je v dosahu ukrajinských prostriedkov. Proti námorným dronom sa most ťažšie bráni, pretože je dlhý 19 km a ruská čiernomorská flotila nemá dostatok hliadkových plavidiel na jeho nepretržité stráženie. Na druhej strane, aj pre Ukrajincov je očividne komplikované udrieť veľkými námornými dronmi na takúto vzdialenosť – inak by to už spravili viackrát ako dva razy od začiatku vojny.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi