Kazetová munícia z USA je už na Ukrajine

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Na Ukrajinu dorazila kontroverzná kazetová munícia z USA. Ukrajinci sa zaviazali, že ju nepoužijú proti zastavaným oblastiam, ale iba proti ruským zákopom. Jej použitie navyše precízne zmapujú, aby bolo neskôr možné odstrániť prípadné nevybuchnuté kusy.

Kazetová munícia je určená na zasypanie bojiska množstvom menších granátov (submunície). Na cieľ ju môžu zhodiť lietadlá, vystreliť raketomety alebo delostrelectvo. Obal kazetovej munície sa roztrhne ešte vo vzduchu a na cieľ tak uvoľní desiatky až stovky granátov. Takúto muníciu začali používať Nemci počas druhej svetovej vojny (bomby SD 2) a veľkého rozšírenia sa dočkala na oboch stranách počas studenej vojny.

Problémom kazetovej munície je, že veľké množstvo submunície zlyhá a nevybuchne pri dopade. Predstavujú tak riziko pre obyvateľov oblasti aj po desaťročiach. Práve civilisti tvoria až 98% obetí výbuchov submunície po skončení bojov – a takmer tretina z toho sú deti. Preto niektoré štáty v roku 2008 iniciovali dohodu, ktorá zakazuje výrobu a použitie kazetovej munície. Odvtedy konvenciu podpísalo 123 štátov.

Rusko, USA ani Ukrajina však medzi signatárov nepatria a kazetovú muníciu naďalej majú vo svojom arzenáli. Rusko ju nasadilo na Ukrajine od prvého dňa vojny, bombardovalo s ňou napríklad sídliská v Charkove. Dokazuje to nielen množstvo videí, ale aj správy OSN. Kazetovú muníciu zo starých sovietskych zásob nasadila zrejme aj Ukrajina. Tá teraz dostala modernú muníciu z USA. Malo by ísť o granáty pre húfnice kalibru 155 mm. Každý z nich obsahuje 88 kusov submunície.

Ukrajina a USA siahli po tomto kroku z dôvodu znižujúcich sa zásob klasickej munície. Jeden výstrel s kazetovou muníciou tak urobí to, na čo predtým bolo treba osem desiatok výstrelov z diel a mínometov. Ukrajina ju chce používať na bojiskách, ktoré sú tak husto zamínované, že ich beztak bude treba po skončení bojov mechanicky odmínovať.

USA majú k dispozícii aj rakety pre MLRS M270 a HIMARS, ktoré obsahujú až niekoľko stoviek kusov submunície. Boli by tak ešte účinnejšie, ako dodané 155 mm kazetové granáty. Tie však zatiaľ na Ukrajinu neposlali. Pri leteckých kazetových bombách to ani nezvažujú, ukrajinské letectvo by ich muselo dopravovať priamo nad zákopy, čo pri silnej protivzdušnej obrane nerobí ani ruská strana.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky