Proces vstupu Ukrajiny do NATO sa zjednoduší

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Vo vyhlásení sa na tom zhodli lídri členských krajín Severoatlantickej aliancie na summite vo Vilniuse. Zjednodušili proces jej vstupu, no nestanovili presný časový harmonogram, kedy sa tak stane. To vyvolalo zmiešané reakcie Kyjeva.

Lídri NATO sa zhodli na odstránení Akčného plánu členstva, čo bol predstupeň k členstvu samotnému. Prijímací proces Ukrajiny sa tak z dvoch krokov skráti na jeden. Akčný plán členstva zahŕňa rôzne podmienky v politickej a vojenskej oblasti a tie už podľa dokumentu prijatého na summite Kyjev prekonal. V minulosti trvalo splnenie Akčného plánu členstva niektorým krajinám aj viac ako 10 rokov.

Presný čas vstupu pre Ukrajinu však NATO nestanovilo. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že sa tak stane, keď s tým členské krajiny budú súhlasiť a budú splnené všetky stanovené podmienky. Tou najdôležitejšou je skončenie bojov. Spojenci sa pre to snažia urobiť čo najviac. Viaceré krajiny an summite oznámili rozsiahle balíky vojenskej pomoci. Koalícia 11 krajín sa zapojí do výcviku ukrajinských pilotov na stíhačky F-16, ktorý sa začne v auguste v tréningovom centre v Rumunsku. Vznikne nová Rada NATO – Ukrajina, ktorá bude mať prvé zasadnutie už zajtra a Ukrajina na ňom bude vystupovať ako rovnocenný partner.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo Vilniuse vyhlásil, že jeho krajina si zaslúži byť v NATO: V Aliancii bude Ukrajina bezpečnejšia a zároveň bude NATO s Ukrajinou silnejšie, uviedol.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky