Za dva dni navštívil Bulharsko, Česko, Slovensko i Turecko. A hneď po návrate si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripomenul 500 dní ruskej agresie návštevou Hadieho ostrova, ktorý bol obsadený na samom začiatku vojny, no pred rokom z neho museli Rusi utiecť.
V Česku mu sľúbili ďalšie vrtuľníky Mi-24. Od Slovenska čoskoro dostane ďalších 16 samohybných húfnic Zuzana 2. Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí so Zelenským uviedla, že už došlo k podpisu zmluvy. Tieto húfnice financuje Dánsko, Nemecko a Nórsko. Okrem toho však Čaputová uviedla, že Ukrajina bude so Slovenskom spolupracovať pri vývoji nového typu húfnice. Jej základom má byť húfnica Eva vyvinutá štátnou firmou Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom v roku 2015.
Kým v prípade Zuzany 2 ide o ťažké osemkolesové vozidlo so zbraňou v otočnej pancierovej veži, Eva je podstatne ľahšia. Tiež používa 155 mm húfnicu s dĺžkou hlavne 52 kalibrov, no tá je umiestnená na korbe automobilu Tatra 8×8 (príp. 6×6). Eva tak pripomína francúzske húfnice CAESAR. Ukrajinská strana má záujem na jej úpravách na základe skúseností z vojny.
V navštívených krajinách vyjadrili podporu ukrajinskému úsiliu o členstvo v NATO – s tým, že všetky strany vrátane Ukrajiny samotnej si uvedomujú, že to bude možné až po skončení bojov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Ukrajina si zaslúži stať sa členom NATO. Práve z Turecka si Zelenskyj odviezol najväčšie prekvapenie. Spolu s ním sa domov vrátili piati velitelia obrany oceliarní Azovstaľ. Tí napokon v máji 2022 padli do zajatia, no v septembri boli súčasťou veľkej výmeny zajatcov. Rusko ich prepustilo s tým, že budú v domácom väzení v Turecku. Teraz sa však Denys Prokopenko, Sviatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko a Denys Šleha vrátili na Ukrajinu.
Aké presne boli Erdoganove pohnútky k tomu, aby ich nechal odísť domov, nie je zatiaľ jasné. Turecko bude s Ruskom rokovať o predĺžení obilnej dohody, ktorej platnosť vyprší 17. júla. Turecko už však avizovalo, že je schopné zabezpečiť sprevádzanie lodí s ukrajinským obilím aj samé. Ruskú čiernomorskú flotilu tvorí šesť ponoriek, päť fregát a 12 korviet. Turecko má k dispozícii 12 ponoriek, 16 fregát a štyri korvety a nedávno dokončilo aj svoju prvú ľahkú lietadlovú loď.