Vrtuľníky z Česka, húfnice zo Slovenska a zajatci z Turecka. Čo si doniesol Zelenskyj z cesty po Európe?

Zdroj foto: Twitter / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Twitter / Volodymyr Zelenskyj

Za dva dni navštívil Bulharsko, Česko, Slovensko i Turecko. A hneď po návrate si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripomenul 500 dní ruskej agresie návštevou Hadieho ostrova, ktorý bol obsadený na samom začiatku vojny, no pred rokom z neho museli Rusi utiecť.

V Česku mu sľúbili ďalšie vrtuľníky Mi-24. Od Slovenska čoskoro dostane ďalších 16 samohybných húfnic Zuzana 2. Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí so Zelenským uviedla, že už došlo k podpisu zmluvy. Tieto húfnice financuje Dánsko, Nemecko a Nórsko. Okrem toho však Čaputová uviedla, že Ukrajina bude so Slovenskom spolupracovať pri vývoji nového typu húfnice. Jej základom má byť húfnica Eva vyvinutá štátnou firmou Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom v roku 2015.

Kým v prípade Zuzany 2 ide o ťažké osemkolesové vozidlo so zbraňou v otočnej pancierovej veži, Eva je podstatne ľahšia. Tiež používa 155 mm húfnicu s dĺžkou hlavne 52 kalibrov, no tá je umiestnená na korbe automobilu Tatra 8×8 (príp. 6×6). Eva tak pripomína francúzske húfnice CAESAR. Ukrajinská strana má záujem na jej úpravách na základe skúseností z vojny.

V navštívených krajinách vyjadrili podporu ukrajinskému úsiliu o členstvo v NATO – s tým, že všetky strany vrátane Ukrajiny samotnej si uvedomujú, že to bude možné až po skončení bojov. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že Ukrajina si zaslúži stať sa členom NATO. Práve z Turecka si Zelenskyj odviezol najväčšie prekvapenie. Spolu s ním sa domov vrátili piati velitelia obrany oceliarní Azovstaľ. Tí napokon v máji 2022 padli do zajatia, no v septembri boli súčasťou veľkej výmeny zajatcov. Rusko ich prepustilo s tým, že budú v domácom väzení v Turecku. Teraz sa však Denys Prokopenko, Sviatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko a Denys Šleha vrátili na Ukrajinu.

Aké presne boli Erdoganove pohnútky k tomu, aby ich nechal odísť domov, nie je zatiaľ jasné. Turecko bude s Ruskom rokovať o predĺžení obilnej dohody, ktorej platnosť vyprší 17. júla. Turecko už však avizovalo, že je schopné zabezpečiť sprevádzanie lodí s ukrajinským obilím aj samé. Ruskú čiernomorskú flotilu tvorí šesť ponoriek, päť fregát a 12 korviet. Turecko má k dispozícii 12 ponoriek, 16 fregát a štyri korvety a nedávno dokončilo aj svoju prvú ľahkú lietadlovú loď.

8. mája 2025

Ozbrojené sily SR si pripomenuli 80. výročie konca druhej svetovej vojny

6. mája 2025

India zaútočila balistickými raketami na Pakistan

4. mája 2025

Video: Brigádu NATO v Lotyšsku preverilo veľké cvičenie

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

28. apríla 2025

Jeden svet, jedno zdravie: výzva na zapojenie Taiwanu do WHO

1. mája 2025

USA po podpise zmluvy o mineráloch začnú predávať zbrane Ukrajine

29. apríla 2025

Francúzsko a Británia vyslali stíhačky a vrtuľníky na sever Európy

25. apríla 2025

Vojenský čin roka aj za záchranu životov v Lotyšsku

22. apríla 2025

V Británii obnovujú výrobu húfnic M777