Rusko zaútočilo raketami na bytovku v Ľvove

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Cieľom ruského útoku sa v noci na dnes stalo mesto Ľvov na západe Ukrajiny. O život prišlo päť obyvateľov a ďalších 32 bolo zranených. Je to ďalšie potvrdenie toho, že pod ruským útokom sa nachádza celé územie Ukrajiny a nikde nie je bezpečne. Pomýlení podporovatelia ruského agresora totiž často tvrdia, že sa bojuje len na východe Ukrajiny a väčšina územia štátu je tak bezpečná na prijatie utečencov.

Ruské lode vystrelili z Čierneho mora desať rakiet Kalibr. Sedem sa podarilo zostreliť, no tri prenikli ukrajinskou obranou. Jedna z nich zasiahla panelák v Ľvove, poničila strechu a horné podlažie. Podľa miestnych úradov zahynulo päť ľudí. Siedmich sa podarilo vytiahnuť z trosiek živých. Panujú obavy, že zavalené by mohli byť ďalšie obete. Poškodených bolo 60 bytov a 50 áut zaparkovaných na ulici.

Ľvov síce leží ďaleko od frontovej línie, ale cieľom útokov je pomerne často. Naposledy bol ostreľovaný minulý mesiac. Útoky z diaľky na mestá sú jedinou reakciou, akou je Rusko schopné reagovať na neúspechy na fronte. Ukrajinské ozbrojené sily pomaly, ale isto postupujú aj na juhu v Záporožskej oblasti aj na juhovýchode pri Bachmute. Tam raketami HIMARS zničili dva veľké sklady v Makiivke – jeden s muníciou a jeden s palivom. To vytvorilo problémy so zásobovaním ruských vojsk pri Bachmute a umožnilo úspešný ukrajinský útok na silno opevnenú dedinu Kliščiivka južne od mesta.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky