Slovensko a Česko chcú dosiahnuť zľavu pri spoločnom nákupe CV90

Zdroj foto: AlfvanBeem
Zdroj foto: AlfvanBeem

Česko a Slovensko chystajú spoločný postup pri nákupe švédskych pásových bojových vozidiel pechoty CV90. Mohli by tak využiť zľavovú doložku. Prvé spoločné rokovanie so švédskou stranou chystajú na budúci týždeň.

Informáciu zverejnili po dnešnom stretnutí slovenského premiéra Ľudovíta Ódora s českým premiérom Petrom Fialom v Prahe. Slovensko objednalo 152 kusov CV90 už vlani v decembri. Česko sa rozhodlo pre nákup 246 CV90 tento rok v máji. Využilo pri tom skúsenosti a pomoc Slovenska. V obrannej spolupráci chcú obe krajiny naďalej spolupracovať.

Rozhodnutie oboch štátov obstarať si CV90 preto považuje Petr Fiala za výhodu. „Chceme ju využiť, hovorili sme o spolupráci, ktorá by mohla viesť k využitiu zľavovej doložky. V rokovaniach so švédskymi partnermi chceme týmto smerom pokračovať, prvé spoločné rokovania budú už na budúci týždeň,“ povedal český premiér. Zľavová doložka umožňuje dosiahnuť úsporu napríklad tým, že výrobca efektívnejšie využije výrobné linky. Úsporu môže priniesť aj zdieľanie výsledkov skúšok obrnencov.

CV90 sa vyrába od roku 1993, no vozidlo bolo priebežne modernizované. Švédska armáda používa približne 550 vozidiel s kanónom kalibru 40 mm. Na export ho ponúkajú buď s kanónom kalibru 30 mm alebo 35 mm. Slovensko si vybralo výzbroj 35 mm kanónom, Česko podľa dostupných informácií zvolilo kaliber 30 mm. Zahraničnými používateľmi sú aj Estónsko, Fínsko, Holandsko, Švajčiarsko, Nórsko a Dánsko, pričom posledné dve krajiny svoje vozidlá aj bojovo nasadili v Afganistane.

Vozidlo CV90 má dĺžku 6,55 m a hmotnosť sa v závislosti od verzie a stupňa pancierovej ochrany pohybuje od 23 do 37 ton. Posádku tvoria traja členovia (vodič, strelec a veliteľ) a vozidlo môže prepravovať ďalších 6 až 8 vojakov. Maximálna rýchlosť je 70 km/h. Okrem kanóna má CV90 vo veži aj guľomet a vrhače granátov. Tie môžu byť dymové, ale aj výbušné.

7. decembra 2024

Anketa Vojenský čin roka má svojich víťazov

5. decembra 2024

Ministerstvo obrany plánuje veľké nákupy

3. decembra 2024

Cyprus poškuľuje po členstve v NATO

2. decembra 2024

Nórske stíhačky F-35 budú chrániť poľský Rzeszów

28. novembra 2024

Grécko dá protivzdušné systémy Arménsku a nie Ukrajine. Prečo sa tak rozhodlo?

26. novembra 2024

Rumunsko sa zaviazalo kúpiť 32 stíhačiek F-35