Ďalšia vojenská pomoc pre Ukrajinu

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

USA pokračujú vo vojenskej podpore Ukrajiny, ktorá sa bráni proti ruskej agresii. Najnovší balík pomoci za pol miliardy dolárov obsahuje presne tie veci, ktoré Kyjev teraz potrebuje najviac – prostriedky protivzdušnej obrany, delostrelectvo a rakety a tiež obrnené vozidlá a odmínovacie zariadenia.

Súčasťou balíka je munícia pre systémy PVO Patriot, ktoré Ukrajina potrebuje na obranu svojich miest a prenosné protilietadlové rakety Stinger, ktoré zas treba na fronte. Tam treba aj delostreleckú muníciu kalibru 155 mm a 105 mm a strely pre raketomety HIMARS.

Významnou súčasťou je vybavenie na odmínovanie a demoličná munícia pre odstraňovanie prekážok. Vojaci na fronte dostanú aj protitankové systémy Javelin, TOW a AT-4 a muníciu k nim. Spojené štáty pošlú aj 30 pásových bojových vozidiel pechoty Bradley a 25 osemkolesových vozidiel Stryker.

Bradley sa už na fronte objavili a viacero ich bolo zničených, takže najnovšia dodávka poslúži sčasti aj na doplnenie strát. Strykery však ešte neboli nasadené v boji a Ukrajina si ich spolu so švédskymi vozidlami CV90, nemeckými Marder a britskými tankami Challenger šetrí na hlavný nápor.

Zoznam najnovšej pomoci ďalej pokračuje navádzanou muníciou pre lietadlá a raketami HARM proti radarom. Ukrajina dostane aj ručné zbrane spolu s 22 miliónmi nábojov, prístroje na nočné videnie a ďalšie poľné vybavenie.

Objavili sa tiež správy, že USA sú blízko k dodaniu rakiet ATACMS. Tie sa tiež odpaľujú z raketometov HIMARS, ale majú kaliber 610 mm a dolet 300 km. Bežné rakety pre HIMARS majú kaliber 227 mm a dolet maximálne 80 km.

Ukrajina tiež rokuje s Poľskom o dodávkach nórskych rakiet NSM (Naval Strike Missile). Tie majú dosah viac ako 200 km a primárne sú určené na boj proti lodiam. Sú však schopné ničiť aj pozemné ciele. Poľsko ich používa na ochranu svojho pobrežia.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi