Ukrajina dostane desiatky ďalších Gepardov

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Samohybné protilietadlové komplety Gepard sa na Ukrajine veľmi osvedčili. Drvivú väčšinu zostrelených samovražedných dronov Šáhid-136 majú na svedomí práve tieto stroje. Vyskytli sa aj prípady, kedy Gepardy zostrelili aj strely s plochou dráhou letu. Využívajú na to dvojicu kanónov kalibru 35 mm, ktoré sú presne zameriavané radarom.

Prvé tri kusy Gepardov dostala Ukrajina v júli minulého roka. Doposiaľ ich dostala 34 a ďalšie tri sú na ceste. V máji Nemecko sľúbilo dodať ďalších 15 kusov. Tie by mali podľa posledných informácií doraziť v najbližších týždňoch. Do konca roka by však Ukrajina mala dostať ešte ďalších 30 Gepardov. Tie by mali netradične doraziť z USA.

Spojené štáty totiž nielen dodávajú zbrane a vojenskú techniku vlastnej výroby, ale aktívne zháňajú po celom svete stroje, ktoré už Ukrajina používa a jej vojaci sú na ne zvyknutí. Takto sa cez USA dostali na Ukrajinu napríklad vrtuľníky Mi-17, náhradné diely pre MiG-29 či tanky rôznych typov. Pôvod Gepardov, ktoré Ukrajina od USA dostane, nebol upresnený, v máji však Spojené štáty kúpili neznámy počet Gepardov v Jordánsku. To od roku 2013 používa 60 pôvodne holandských strojov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky