Prigožinov prevrat sa skončil po 24 hodinách

Zdroj foto: Telegram
Zdroj foto: Telegram

Svoj pochod na Moskvu zastavila žoldnierska skupina Wagnerovcov iba kúsok od Moskvy. Jej šéf Prigožin sľúbil po dohode s bieloruským diktátorom Lukašenkom návrat svojich bojovníkov na základne. On sám odchádza do exilu v Bielorusku výmenou za beztrestnosť.

Otázkou je, čo presne dohodli. Prigožin videl, že na jeho stranu sa nepridávajú ani mocní ľudia z vedenia Ruska, ani masy ľudí. Všetci čakali, ako sa situácia vyvinie a kto začne mať navrch. Wagnerovcov dorazilo k Moskve už len 5000 a armáda sa tam pripravovala na odpor. Rýchle obsadenie hlavného mesta, ako sa to podarilo v Rostove a vo Voroneži, tak nebolo možné.

Na druhej strane, aj ruské vedenie potrebovalo rýchlu dohodu. Rostov na Done je totiž dôležitým logistickým centrom a ak by ho Prigožin blokoval, ruským vojakom na juhu Ukrajiny by rýchlo začali chýbať zásoby a munícia. Okrem oficiálnej dohody o odchode do exilu a beztrestnosti tak je pravdepodobné, že sa dohodli aj na iných veciach, ktoré zatiaľ nie sú verejne známe. Špekuluje sa, že neskôr dôjde ku zmenám vo velení ruskej armády, ktoré Prigožin dlhodobo kritizoval.

Otázkou je, čo sa stane s Wagnerovcami. V súčasnej podobe v Rusku už nebudú môcť existovať. Časť zrejme odíde so svojím šéfom do exilu a časť sa začlení do ruskej armády. Takto by mohol Prigožin dostať svojich ľudí do velenia a získať to, po čom dlho túžil – vplyv nad riadenie bojových operácií. Otázne však je, čo sa s ním stane. Oficiálne mu Putin sľúbil, že ho nepotrestá. Prigožin ho však zosmiešnil, keď ukázal, že ruský prezident je príliš slabý na to, aby účinne riadil a bránil svoju krajinu – a to sa neodpúšťa…

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky