Vzbúrenci pochodovali na Moskvu

Zdroj foto: Telegram


In this handout photo taken from video released by Prigozhin Press Service, Yevgeny Prigozhin, the owner of the Wagner Group military company, records his video addresses in Rostov-on-Don, Russia, Saturday, June 24, 2023. The owner of the Wagner private military contractor who called for an armed rebellion aimed at ousting Russia's defense minister has confirmed in a video that he and his troops have reached Rostov-on-Don. (Prigozhin Press Service via AP)
Zdroj foto: Telegram In this handout photo taken from video released by Prigozhin Press Service, Yevgeny Prigozhin, the owner of the Wagner Group military company, records his video addresses in Rostov-on-Don, Russia, Saturday, June 24, 2023. The owner of the Wagner private military contractor who called for an armed rebellion aimed at ousting Russia's defense minister has confirmed in a video that he and his troops have reached Rostov-on-Don. (Prigozhin Press Service via AP)

Šok v Rusku! Žoldnierska skupina Wagnerovcov začala vojenský prevrat. V priebehu jediného dňa obsadili mesto Rostov na Done na juhu Ruska a vydali sa z neho na vyše tisíc kilometrovú jazdu do Moskvy. Nenarazili na takmer žiadny odpor a v týchto chvíľach (sobota večer) sú len pár kilometrov od ruského hlavného mesta.

Zakladateľ Wagnerovcov Prigožin sa na tento okamih dlho pripravoval. Budoval si popularitu verejnou kritikou neschopného velenia ruskej armády. Bežní Rusi ho tak pokladajú za niekoho, kto im na rozdiel od vedenia štátu hovorí pravdu. Všetko vyvrcholilo v piatok večer. Otvorene povedal, že na Ukrajine má ruská armáda veľké straty a denne prichádza o územie. Že dôvodom vojny nebola nejaká demilitarizácia či denacifikácia Ukrajiny, ale snaha ministra obrany Sergeja Šojgua získať maršálsku hodnosť a ďalšiu hviezdu Hrdinu Ruska. Kritizoval tiež snahu skorumpovaných oligarchov ukradnúť ukrajinský majetok.

Vzápätí sa veci dali do pohybu. FSB vydala na Prigožina zatykač a ten o pár hodín vyhlásil, že základne Wagnerovcov boli napadnuté ruským delostrelectvom a bojovými vrtuľníkmi. Je možné, že si túto zámienku len vymyslel alebo zveličil, alebo sa minister obrany Šojgu a náčelník štábu Gerasimov naozaj pokúsili Prigožina a jeho súkromnú armádu na poslednú chvíľu zastaviť.

Wagnerovci boli pripravení a okamžite vyslali niekoľko kolón rôznymi smermi do ruskej Rostovskej oblasti, ktorá susedí s okupovaným ukrajinským územím. To svedčí o tom, že mali vypracovaný plán a začali podľa neho bez nejakých prieťahov konať. Obsadili strategické miesta vrátane veliteľstva ruského Južného vojenského okruhu. Ruskí dôstojníci utiekli a Rostov bol ovládnutý bez boja.

Wagnerovci sa tam nezastavili a okamžite začali postupovať na sever smerom na Moskvu. Rýchlosť je totiž pri pokuse o prevrat rozhodujúcim faktorom. Na poludnie sa dostali do Voroneže, potom do Lipeckej oblasti a večer boli približne 130 km od Moskvy. Na odpor prakticky nenarazili. Pohraničníci či jednotky Rosgvardije zložili zbrane bez boja. Nie je isté, či sa k Wagnerovcom aj pridali. Je možné, že iba usúdili, že proti skúseným žoldnierom nemajú šancu a teraz, podobne ako väčšina Rusov, čakajú, ako to dopadne, aby videli, na koho stranu sa postaviť.

Odpor kládlo prakticky iba ruské letectvo. To bombardovalo napríklad sklady paliva vo Voroneži, aby ich Wagnerovci nemohli využiť. Útočili aj na kolóny na ceste, pričom podľa nepotvrdených správ zničili aj viacero áut nevinných civilistov. Naopak, potvrdené sú zostrely, ktoré dosiahli žoldnieri svojimi protilietadlovými raketami. Zničili jeden vrtuľník Mi-8, jeden Ka-52 a jedno transportné lietadlo An-26. Tvrdia, že zostrelili aj ďalšie stroje, ale tie nie sú potvrdené zábermi.

Putin ráno odvysielal prejav v čiernej kravate. Povedal, že vzbúrenci sú zradcovia, ktorí vrazili Rusku dýku do chrbta a budú tvrdo potrestaní. Potom podľa všetkého odletel z Moskvy smerom na sever na Petrohrad. Prigožin najprv tvrdil, že chce odstrániť iba neschopného Šojgua a Gerasimova. Po Putinovom prejave vyhlásil, že ten si zvolil zlú stranu a Rusko bude mať čoskoro nového prezidenta.

Viaceré ruské jednotky na Ukrajine vyjadrili podporu Prigožinovi. Politické vedenie, naopak, sľúbilo vernosť Putinovi. Rovnako sa zachoval čečenský vodca Kadyrov. Ten poslal svojich bojovníkov do Rostova, kde by sa v týchto chvíľach mali začínať boje medzi Kadyrovcami a Wagnerovcami. Rovnako tak sa schyľuje k nočným bojom pri Moskve, kde armáda budovala opevnenia, barikády na cestách a blokovala mosty. Z Rostova a ďalších miest utekajú obyvatelia v dlhých kolónach. Iní ale nosia wagnerovským žoldnierom jedlo a pitie.

Rozhodujúca tak môže byť už táto noc. Nech už to dopadne akokoľvek, Prigožin nie je žiadny mierotvorca, ale bezškrupulózny kriminálnik, ktorý v minulosti sedel deväť rokov vo väzení za krádeže a lúpeže. Nejde mu o blaho ruského ľudu, ale o vlastnú moc. Chaos na ruskej strane však môžu využiť ukrajinské ozbrojené sily pri oslobodzovaní svojho územia.

Doplnenie:

V sobotu večer vyšla správa, podľa ktorej bieloruský diktátor Lukašenko s Putinovým poverením sprostredkoval dohodu s Prigožinom. Ten ju vzápätí potvrdil. Povedal, že jednotky Wagnerovcov sa vrátia na svoje základne a že nechce prelievať ruskú krv. Podrobnosti o dohode a jej dodržaní budú zrejme známe ráno.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky