Švédsko chce poskytnúť Ukrajincom výcvik na Gripenoch

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

V súvislosti s dodávkami moderných stíhačiek ukrajinskému letectvu sa najčastejšie spomínajú stroje F-16. V hre sú však aj ďalšie typy. Po možnom dodaní F-18 z Austrálie sa objavila aj šanca získať švédske lietadlá JAS 39 Gripen.

V prípade F-16 sa najnovšie ozval ich výrobca Lockheed Martin. Firma uviedla, že je pripravená pomôcť ukrajinským pilotom pri výcviku a údržbe stíhačiek F-16. Akékoľvek rozhodnutie o účasti spoločnosti Lockheed Martin na výcviku však padne až po diskusiách medzi Ukrajinou, USA a ďalšími západnými spojencami. Pozícia Spojených štátov je napríklad taká, že sú ochotné poskytnúť výcvik a nebudú brániť spojencom v dodávkach F-16 na Ukrajinu. Samy však stíhačky dodávať zatiaľ nechcú. Lockheed Martin je pripravený dodať nové lietadlá, urobiť na nich prípadné potrebné modifikácie, a poskytnúť výcvik a vybavenie.

Švédska vláda zas oznámila plány na poskytnutie výcviku pre ukrajinských pilotov a pozemný personál na prevádzkovanie a údržbu lietadiel JAS 39 Gripen. Je to odpoveď na ukrajinský záujem o „operačné vyhodnotenie“ týchto stíhačiek, čo naznačuje snahu o ich získanie.

Gripen vo verzii C dosahuje rýchlosť 2 Machy a na ôsmich závesníkoch unesie 5300 kg výzbroje vrátane pokročilých rakiet s dlhším dosahom. Lietadlo je schopné operovať aj z obyčajných ciest a na vzlet mu stačí 400 metrov, čo by bolo pre ukrajinské podmienky výhodné.

Ukrajina vyvíja značné úsilie ohľadom získania nových stíhačiek. To však zaberie veľa času a aj financií. Aktuálne je najdôležitejšie získať systémy protivzdušnej obrany, delostrelectvo s muníciou a rakety s dlhším dosahom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky