Slovensko vybuduje protivzdušnú obranu v štyroch etapách

Zdroj foto: Kongsberg
Zdroj foto: Kongsberg

Minister obrany SR Martin Sklenár sa dnes v Paríži zúčastnil na Konferencii ministrov obrany k otázkam protivzdušnej obrany európskych krajín. Fórum ponúka príležitosť na hľadanie spoločného európskeho prístupu a stratégie v otázkach protivzdušnej obrany kontinentu schopnej čeliť vzdušným hrozbám 21. storočia. Pre Slovensko ide o mimoriadne dôležitú a aktuálnu tému.

Aktuálne zabezpečujú protivzdušnú obranu nášho územia spojenci. Slovensko sa však nechce spoliehať len na nich. Pred niekoľkými týždňami odštartovalo proces hľadania toho najlepšieho riešenia v oblasti vlastnej protivzdušnej obrany. Vzhľadom na komplexnosť pôjde o dlhodobý a postupný proces, jednotlivé spôsobilosti protivzdušnej a protiraketovej obrany budeme získavať v štyroch etapách.

Aktuálne rezort obrany pracuje na prvej etape. Jej súčasťou bude obstaranie mobilného protilietadlového raketového kompletu stredného dosahu s nosičom a 12 prenosných protilietadlových raketových kompletov spolu s logistickou podporou, nosičmi a ďalšími súčasťami v hodnote do 200 mil. eur. Realizácia je v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035, pričom financovaná bude z plánovaného rozpočtu MO SR.

Rezort obrany v tejto súvislosti oslovil 11 krajín s výrobným potenciálom pre požadované systémy, pričom odpovede s ponukami očakáva do konca júla 2023. Následne tím odborníkov ministerstva obrany vyhodnotí doručené ponuky na základe vopred určených kritérií a stanoví výsledné poradie. „Celkovo je prioritou samozrejme kvalita a efektivita podľa stanovených požiadaviek ozbrojených síl a ďalších odborníkov, ale tiež transparentnosť a možnosti rozvoja bilaterálnej spoluprácu, ktorú by mal garantovať medzivládny spôsob obstarania,“ uviedol minister Sklenár.

„Protivzdušná obrana je jednou z kľúčových spôsobilostí pre zabezpečenie obrany SR. Potrebu vlastnej komplexnej a modernej protivzdušnej obrany vnímame dlhodobo. Na konci procesu pôjde o integrovanú sústavu mnohých vzájomne prepojených systémov, samozrejme plne kompatibilnú s aliančnými kapacitami, pripravenú podporovať ochranu vzdušného priestoru EÚ a Aliancie,“ dodal minister obrany.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky