Ostane Stoltenberg vo funkcii ešte rok?

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Jensa Stoltenberga by mali požiadať, aby ešte rok zostal vo funkcii generálneho tajomníka NATO. Uviedli to viaceré zdroje, ktoré sú oboznámené s rozhovormi na túto tému. Aliancia sa snaží rozhodnúť o budúcom šéfovi ešte pred júlovým summitom v litovskom Vilniuse.

Stoltenbergovi už raz funkčné obdobie predlžovali. Vo februári povedal, že sa o ďalšie predĺženie uchádzať nebude a tento postoj zopakoval aj teraz. V piatok v Bruseli povedal, že nemá iné plány ako v septembri po deviatich rokoch ukončiť svoje pôsobenie vo funkcii generálneho tajomníka NATO. Odmietol však odpovedať na otázku, čo urobí, ak ho členovia Aliancie požiadajú, aby ostal.

Agentúra Reuters citovala nemenovaný zdroj, podľa ktorého má Stoltenberg v NATO širokú podporu a stále je zdatným lídrom. Aj istý predstaviteľ USA uviedol, že „administratíva prezidenta USA Bidena sa vracia k myšlienke, že Stoltenberg zostane ďalší rok“. Biden si podľa tohto zdroja myslí, že nórsky politik odviedol ohromnú prácu v náročných časoch – a tento pohľad má mnoho ďalších spojencov.

Nech už bude novým šéfom Aliancie ktokoľvek, bude čeliť dvom výzvam – udržať jednotu spojencov pri podporovaní Ukrajiny a zároveň zaistiť, aby NATO nebolo vtiahnuté do vojny s Ruskom.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi