Izrael prvýkrát zvažuje predaj tankov Merkava do zahraničia

Zdroj foto: IDF
Zdroj foto: IDF

Izrael doposiaľ svoje tanky Merkava utajoval a neumožňoval ich predaj do zahraničia. Podľa izraelských médií však teraz vedie rokovania o predaji týchto tankov do dvoch krajín, z toho jednej európskej.

Izrael v súčasnosti prezbrojil väčšinu svojich prvolíniových jednotiek na najnovší typ Merkava 4. no stále má aj vyše 700 kusov najpočetnejšieho typu Merkava 3. Stroje Merkava 2, ktorých bolo vyrobených viac ako 500, boli definitívne vyradené v roku 2016 a sú v rezerve. Predpokladá sa, že predaj by sa týkal najmä typu Merkava 2 a možno časti strojov Merkava 3.

Správu pre izraelské médiá potvrdil Yair Kulas, šéf oddelenia pre medzinárodnú spoluprácu na izraelskom ministerstve obrany. „Potenciálne ide o stovky miliónov šekelov. Svet zháňa zbraňové systémy a výroba nových si vyžaduje čas. Nie každý má čas čakať,“ povedal Kulas. „Sú tu dve krajiny, s ktorými vedieme pokročilé rokovania o predaji tankov Merkava. Nemám povolenie menovať ich, ale jedna z nich je z Európy,“ dodal s tým, že Izrael je ochotný predať aj ďalšie nadbytočné vybavenie, ako sú námorné člny a staršie obrnené transportéry.

Tieto vyhlásenia okamžite vyvolali špekulácii o možných nepriamych dodávkach tankov Merkava na Ukrajinu. Izrael sa zatiaľ priamym dodávkam zbraní napadnutej krajine bráni, no aj na tamojšej politickej scéne sa už ozývali hlasy požadujúce aktívnejšiu pomoc.

Tanky Merkava sú v službe v izraelskej armáde od začiatku 80. rokov. Verzia Merkava 2 má ešte starší kanón kalibru 105 mm, Merkava 3 už dostala kanón kalibru 120 mm. Tank má štvorčlennú posádku a vyznačuje sa tým, že motor má vpredu, kde poskytuje dodatočnú ochranu pre ľudí vnútri. V zadnej časti môže tank núdzovo prepraviť až šesť pasažierov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky