Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že ukrajinskí piloti začali výcvik na stíhačkách F-16. Povedal to v Bruseli na stretnutí ministrov obrany Aliancie. Podrobnosti však neuviedol.
USA v máji uviedli, že nebudú brániť spojencom, aby poskytli svoje stíhačky F-16 Ukrajine. Sami však tieto stroje nedodajú. Podľa Washingtonu je totiž prínos týchto lietadiel otázny a za rovnaké peniaze možno dodať omnoho potrebnejšie veci v omnoho väčšom množstve. Ide najmä o delostrelectvo a rakety, ktoré sa už v ukrajinských službách osvedčili. Dánsko však v máji reagovalo, že je ochotné sa na výcviku ukrajinských pilotov podieľať. Do úvahy prichádzajú aj ďalšie krajiny, ako Holandsko či Nórsko.
V hre je však ešte jeden nečakaný aktér. Čoraz viac sa hovorí o tom, že Austrália by mohla poskytnúť 41 stíhačiek F/A-18 Hornet, ktoré postupne vyradila v rokoch 2017 až 2020, keď prešla na nové stroje F-35. Austrálske Hornety sú momentálne uskladnené. Austrália ich zatiaľ oficiálne neponúkla a Kyjev o ne oficiálne nepožiadal. Ukrajinský veľvyslanec v Austrálii Vasyl Myrošnyčenko však pre portál War Zone potvrdil, že momentálne skúmajú technický stav lietadiel.
Austrálske Hornety sú síce v staršej verzii, ale boli počas služby modernizované. Keďže išlo o lietadlo pôvodne určené pre službu na lietadlových lodiach, jeho podvozok je mimoriadne pevný, aby zniesol štarty z katapultov a tvrdé pristátia. To je pre ukrajinské podmienky vhodnejšie ako F-16, pretože F-18 môže bez problémov operovať z núdzových letísk.