Ukrajinci postupujú na juhu smerom k moru

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Kým ukrajinskí predstavitelia dodržiavajú informačné embargo, Rusi dookola opakujú zábery zasiahnutej ukrajinskej techniky z minulého týždňa a tvrdia, že všetky ukrajinské útoky odrážajú. Len ich odrážajú stále hlbšie a hlbšie na území, ktoré okupujú…

Z dostupných informácií je jasné, že Ukrajinci sa snažia na južnom fronte v Záporožskej oblasti o útoky dvomi smermi. Od Orichiva smerom na Melitopoľ a od Vuhledaru na hranci Doneckej oblasti smerom na Mariupoľ. Kým na tom prvom smere ruská obrana zatiaľ odoláva, na tom druhom sa Ukrajincom darí výrazne viac. Zlikvidovali výbežok ruskej fronty, postúpili približne o 10 až 15 km do hĺbky ruskej obrany a oslobodili približne tucet obcí.

Najmenej dve obce vrátane Blahodatne obsadili Ukrajinci bez boja po tom, čo ich obišli po krídlach z oboch strán a Rusi sa z hroziaceho obkľúčenia radšej stiahli. O podobný manéver sa pri protiútoku pokúsili aj Rusi – obe silné zoskupenia však Ukrajinci zlikvidovali. Ukrajincom sa tak podarilo v tomto smere úplne rozbiť prvú líniu ruskej obrany a dostať sa na druhú, pričom zničili aj ruské operatívne zálohy. Ostáva pred nimi už len tretia línia zákopov.

Tretia línia je niektorými zdrojmi považovaná za najsilnejšiu, no nie je to celkom tak. Všetky línie boli budované ako pomerne silné, obec Rivnopiľ, ktorú Ukrajinci tiež oslobodili, bola dobre opevnená a bola jedným z najsilnejších bodov obrany v tomto smere – a pritom sa nachádzala v prvej línii. Po vyčerpaní záloh je tiež tretia línia zraniteľnejšia.

Ak Ukrajinci vytvoria prielom a nasadia tam svoje hlavné sily, otvára sa pred nimi cesta k pobrežiu Azovského mora, čo je jednoznačným cieľom tejto ofenzívy, Rusi si to uvedomujú, preto urýchlene budujú zákopy aj pred Mariupoľom a prisúvajú do Záporožskej oblasti posily – z východu z Doneckej oblasti a tiež z Chersonskej oblasti zo západu. Tam nie sú momentálne potrebné po zničení Kachovskej priehrady, ktorá zaplavila rozsiahle územia. Sťahovaním jednotiek z východu však Rusko oslabuje svoje pozície v Doneckej oblasti a hazarduje, že hlavný ukrajinský útok príde práve tam.

Presne to sa stalo aj pri jesennej ukrajinskej ofenzíve. Tá sa očakávala v Chersonskej oblasti, kde Ukrajina naozaj zaútočila na prelome augusta a septembra. Tiež vtedy dodržiavala informačné embargo a ruská propaganda na plné obrátky ohlasovala, ako odráža všetky útoky. A všetci vieme, ako to dopadlo. Po týždni udreli ukrajinské sily prekvapujúco aj na severe, kde Rusko oslabilo svoje línie. Za dva mesiace bola oslobodená celá Charkovská oblasť a aj Cherson.

Mimochodom, o tom, ako sa Ukrajincom podľa ruskej propagandy „nedarí“, svedčí aj rozsah územia, ktoré sa im podarilo za posledné štyri dni oslobodiť. Je dvakrát väčší ako územie, ktoré Rusi dobyli pri svojej „veľkej zimnej ofenzíve“ za dva mesiace – január a február…

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky