Zelenskyj potvrdil, že ofenzíva už prebieha

Zdroj foto: FBVZ
Zdroj foto: FBVZ

Prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že na Ukrajine už prebieha očakávaná protiofenzíva, ktorej cieľom je vytlačiť okupantské ruské vojská z ukrajinského územia. Urobil tak na stretnutí s kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ktorý dnes pricestoval na svoju druhú návštevu Kyjeva.

Trudeau počas vopred neohlásenej návštevy oznámil ďalšiu pomoc Ukrajine vo výške 500 miliónov kanadských dolárov. Jej súčasťou je 76 štvorkolesových obrnených vozidiel Roshel Senator. Deň predtým ohlásili balíček vojenskej pomoci v hodnote 2,1 miliardy dolárov aj USA. Obsahuje najmä rakety pre systém protivzdušnej obrany Patriot, systémy protivzdušnej obrany Hawk a rakety pre ne, a delostreleckú muníciu.

Novinárov však na stretnutí najviac zaujímala ukrajinská protiofenzíva. Na to Zelenskyj potvrdil jej začiatok, no odmietol povedať, v akej fáze sú operácie. Ukrajina dodržiava informačné embargo, čo využíva ruská strana na šírenie svojej propagandy. Je isté, že ukrajinské sily pri svojich útokoch utrpeli straty, no ruská strana ich výrazne zveličuje. Presne to isté sa dialo aj minulý rok, keď Ukrajina začala protiofenzívu v Chersonskej oblasti a tiež dodržiavala informačné embargo. Rusi tiež tvrdili, ako odrážajú všetky ukrajinské útoky – a v priebehu dvoch mesiacov museli utiecť nielen z Chersonu, ale aj z Charkovskej oblasti.

Čo sa týka ukrajinských strát, potvrdený je jeden zničený Leopard 2A4 a jeden Leopard 2A6. Ďalšie dva tanky Leopard 2 boli poškodené a opustené posádkami. Zdá sa, že tieto stroje sa podarilo odtiahnuť do opravy. Zničených bolo aj niekoľko bojových vozidiel Bradley.

Hoci ukrajinské velenie oficiálne o podrobnostiach neinformuje, jednotlivé jednotky zverejnili viacero videí, z ktorých je zrejmé, že aj Rusi prišli o viacero zničených tankov. Pomerne významná je videami potvrdená strata dvoch odpaľovacích zariadení pre termobarické rakety TOS-1. Tých má Rusko pomerne málo a nasadzuje ich na najdôležitejších miestach bojov. Strata dvoch kusov za jeden deň je teda dosť citeľná.

Rusi síce hlásia, že všetky ukrajinské útoky odrážajú, no aj ich vlastná lokalizácia bojov (spolu s ukrajinskými videami) potvrdzuje, že minimálne na dvoch miestach Ukrajinci prenikli do hĺbky niekoľko kilometrov. Samozrejme, na iných miestach ich Rusi mohli zastaviť, to sa v súčasných podmienkach overiť či vyvrátiť nedá. No postup o niekoľko kilometrov za deň je viac, ako predtým dosahovali Rusi pri Bachmute za celý mesiac.

Mimochodom, aj pri Bachmute Ukrajinci postupujú po okrajoch mesta smerom na východ. Hlavná pozornosť sa však momentálne sústreďuje do Záporožskej oblasti, kde sa Ukrajinci snažia preraziť na troch miestach – pri Vuhledare na východe, pri Orichive v strede a pri Lobkove na západe pri rieke Dneper. Cieľom je postúpiť na juh k Azovskému moru a preťať ruské línie na dve časti. Stále však ide o obmedzené akcie, najväčší nápor s použitím hlavných síl sa ešte nezačal.

14. januára 2025

NATO spustilo operáciu na ochranu infraštruktúry v Baltskom mori

11. januára 2025

NATO zvýši výdavky, ale 5 percent to nebude

7. januára 2025

Francúzske stíhačky Mirage 2000 mieria na Ukrajinu

5. januára 2025

Krajiny NATO rozvíjajú spoluprácu s Japonskom

1. januára 2025

Delostrelci vítajú rok 2025 salvami

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Riziká a výhody Ukrajiny v NATO

31. decembra 2024

Ukrajinci: Iná alternatíva ako členstvo v NATO neexistuje. Opak znamená celoeurópsku vojnu

30. decembra 2024

Diskusia: Ako Slováci vnímajú NATO?

27. decembra 2024

Odborník na letectvo: Drony tak skoro vrtuľníky nenahradia, ale majú svoje výhody