Biden a Stoltenberg budú rokovať mesiac pred summitom NATO

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Americký prezident Joe Biden a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa stretnú 12. júna v Bielom dome. Stane sa tak presne mesiac pred summitom Severoatlantickej aliancie v litovskom Vilniuse.

Biden a Stoltenberg budú rokovať o prípravách na summit a o podpore Ukrajiny. Biely dom uviedol, že „Stoltenberg odviedol pozoruhodnú prácu v kritickom momente dejín“ a „za jeho pôsobenie na čele Aliancie mu patrí veľká vďaka“.

Summit NATO vo Vilniuse sa uskutoční 11. a 12. júla. Lídri spojeneckých krajín tam budú rokovať o možnosti pristúpenia Ukrajiny k NATO či o inej forme tesnejšej spolupráce. Stoltenberg minulý štvrtok uviedol, že s členstvom Ukrajiny všetky štáty súhlasia a Kyjev ďalej budú v obrane podporovať. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbock však zdôraznila, že do NATO nemôže vstúpiť krajina, ktorá je vo vojne.

Stoltenberg včera tiež uviedol, že Severoatlantická aliancia musí diskutovať o možnostiach, ako Ukrajine poskytnúť bezpečnostné záruky v dobe po skončení ruskej vojny proti Ukrajine. Keď sa boje skončia, musí NATO zaviesť také opatrenia, aby Rusko nemohlo jednoducho premiestniť svoje sily na ďalší útok, uviedol šéf Aliancie.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky