Zničenie priehrady je novou dimenziou vojny

Zdroj foto: Ukrainian Presidential Office
Zdroj foto: Ukrainian Presidential Office

Priehrada Nová Kachovka na ukrajinskej rieke Dneper je minulosťou. Voda z nej po zničení priehradného múru zaplavila Chersonskú oblasť. Evakuovať museli desaťtisíce ľudí. Zo zničenia priehrady sa navzájom obviňujú Rusko aj Ukrajina. Väčšina indícií však ukazuje na Rusko.

Kyjev varoval, že Rusi podmínovali strategickú priehradu už vlani v októbri. Teraz sa najhorší scenár naplnil. Ukrajinská rozviedka tvrdí, že vojaci ruskej 205. motostreleckej brigády na diaľku odpálili nálož v strojovni. To viedlo ku kolapsu priehrady a záplave, ktorá zrejme prekvapila aj samotných Rusov.

K pretrhnutiu priehrady došlo niekedy v noci. Ukrajinci skoro ráno zaznamenali stúpajúcu hladinu vody a začali evakuovať ľudí na pravom brehu Dnepra, ktorý ovládajú. Rusmi dosadený starosta Novej Kachovky, Vladimir Leontiev, však ešte o šiestej ráno tvrdil, že správy o výbuchu sú nezmysel, nič sa nedeje a všade je pokoj. Viaceré ruské propagandistické kanály v rovnakom čase písali, že časť priehrady vyhodili do vzduchu ruskí vojaci, aby ho v prípade ofenzívy nemohli využiť ukrajinskí vojaci na prechod cez rieku. Zároveň sa tešili z toho, že zaplavia ostrovy v ústí Dnepra, ktoré drží ukrajinská armáda.

Až postupne začal Rusom dochádzať rozsah spôsobenej katastrofy. Evakuáciu na okupovanom ľavom brehu spustili o niekoľko hodín neskôr ako Ukrajinci. Zároveň začali v rýchlom slede chrliť niekoľko verzií o tom, čo sa stalo. Je to obľúbená metóda ruských dezinformácií – verejný priestor zaplnia toľkými protichodnými tvrdeniami, že sa skutočná pravda rozriedi a prestane byť jasná. V tomto prípade hovoria o zásahu ukrajinskou raketou, sabotáži, či dokonca o samovoľnom kolapse priehrady po tom, čo ju Ukrajinci na jeseň poškodili.

Strieľali na evakuovaných

Na ľudí, ktorí sa snažili utiecť z ohrozených nábrežných oblastí Chersonu, dokonca Rusi strieľali z mínometov. Črepiny zranili dvoch policajtov, ktorí evakuáciu organizovali. Voda potom zaplavila aj niektoré ruské jednotky. Väčšine ruských opevnení sa však vyhla. A to sa na jeseň niektorí komentátori podivovali nad tým, prečo ich budujú aj 10 km od rieky… Ukrajincom to určite skomplikuje chystanú ofenzívu. Prípadný útok cez Chersonskú oblasť teraz neprichádza do úvahy. Proruskí komentátori upozorňujú, že bol odstavený aj kanál dopravujúci vodu na Krym, čo určite nebolo v ruskom záujme. No Rusi sa aj na toto pripravovali dlhšie a ešte pred zničením priehrady tvrdili, že zásobovanie Krymu vyriešili.

Koho voda najviac zasiahla, je civilné obyvateľstvo. Na ukrajinskom brehu evakuovali 18 000 ľudí. Na okupovanej strane si vyžadovalo evakuáciu až 25 000 obyvateľov. Či sa o nich Rusi postarali, nie je isté. Do vody sa dostalo asi 150 ton oleja zo strojovne priehrady, zabité boli ryby, aj vtáky hniezdiace na brehu. Voda opadne až zhruba o sedem dní a potom bude možné rátať škody. Priehrada Kachovka totiž obsahovala až 18 kubických kilometrov vody, čo je 45-krát viac ako objem Liptovskej Mary. Problémy s dodávkami vody teraz budú mať obyvatelia všetkých oblastí pozdĺž priehrady.

Chladenie elektrárne

Vodu z priehrady Nová Kachovka využíva na chladenie aj Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je najväčšia v Európe. Podľa odborníkov však nie je v bezprostrednom ohrození. Štyri reaktory má vypnuté a dva bežia len v úspornom režime. Na chladenie má vlastnú malú nádrž v rámci veľkej priehrady a momentálne jej to postačuje. Otázkou je, čo nastane neskôr. Túto malú nádrž totiž časom nebude z čoho dopĺňať. Oprava priehrady potrvá najmenej päť rokov.

Podľa Ženevských konvencií je zničenie priehrady, ktorá následne ohrozí civilistov, vojnovým zločinom. Odsúdil to celý civilizovaný svet. Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza to znamená novú dimenziu bojov. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý bol dnes na návšteve Bratislavy, to označil za nehorázny čin a ďalší príklad ruskej brutality voči Ukrajine. Britský minister zahraničných vecí James Cleverly zdôrazmil, že nič z tohto by sa nestalo, ak by Rusko nezaútočilo na Ukrajinu.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky