Ukrajinské sily začínajú ofenzívne akcie

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Ukrajinské sily prechádzajú v určitých úsekoch k ofenzívnym akciám. Uviedla to námestníčka ukrajinského ministerstva obrany Hanna Maľar. Nejde však o ohlasovanú veľkú ofenzívu, ale skôr o vylepšovanie pozícií a prieskum bojom.

Podľa Hanny Maľar je epicentrom bojov naďalej Bachmut. Na jeho krídlach pokračujú ukrajinské vojská v pomalom postupe. Kým v posledných týždňoch sa bojovalo najmä juhozápadne od mesta, teraz postupujú Ukrajinci aj severne od Bachmutu. Črtá sa tu ich snaha obkľúčiť mesto.

Bojuje sa aj niekoľko desiatok kilometrov južnejšie od Bachmutu. Ukrajinci zaznamenali postup o niekoľko kilometrov v okolí mesta Vuhledar. Hlásia aj ofenzívne boje na línii Svatove-Kreminna v Luhanskej oblasti.

Ruská strana uviedla, že v nedeľu zastavila veľkú ukrajinskú ofenzívu, zabila stovky vojakov a zničila desiatky obrnených vozidiel. Dôkazy pre svoje tvrdenia však opäť neukázala. O niekoľko kusov techniky síce Ukrajinci v bojoch prišli, ale ťažko sa dá hovoriť o desiatkach. Podľa oficiálnych ruských vyhlásení o počtoch zabitých vojakov a zničenej techniky bola takto ukrajinská armáda zničená už niekoľkokrát. Hovorca ruských ozbrojených síl generál Konašenkov tak čoraz viac pripomína irackého ministra zahraničných vecí Muhammada Saída al-Šaháfa, prezývaného Komický Alí, ktorý reportérom v Bagdade ohlasoval zničenie všetkých amerických vojsk v Iraku aj vtedy, keď sa o ulicu ďalej premávali tanky Abrams.

Veľká ukrajinská ofenzíva sa však ešte nezačala a naďalej pokračuje intenzívne ostreľovanie dôležitých cieľov v tyle nepriateľa. Ide najmä o logistické uzly a zhromaždenia vojsk. Ukrajinský útok môže prísť prakticky hocikde – na severe pri Svatove a Kreminnej, pri Bachmute, na juhu Záporožskej oblasti (buď smerom na Mariupoľ alebo Melitopoľ) alebo dokonca v Chersonskej oblasti, kde by si vyžadoval prekročenie Dnepra. Najpravdepodobnejšie je, že príde na viac ako jednom mieste.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky