Stoltenberg rokoval s Erdoganom o vstupe Švédska do NATO

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Švédsko by stále mohlo vstúpiť do NATO ešte pred júlovým summitom Aliancie v Litve. Povedal to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po dnešnom stretnutí s tureckým prezidentom Erdoganom.

Dlhodobo neutrálne krajiny Švédsko a Fínsko požiadali o vstup do NATO vlani po ruskej agresii proti Ukrajine. Fínsko v apríli toho roka rady Aliancie rozšírilo, vstup Švédska však naďalej blokujú Maďarsko a Turecko. Najmä v prípade Ankary ide zjavne o snahu dosiahnuť pre seba čo najviac výhod.

Turecko vyčíta Švédsku nedostatočný postup proti „teroristom“, ako zvykne označovať Kurdov, ale aj kritikov tureckého režimu. Štokholm však tento týždeň prijal nový protiteroristický zákon, o ktorom hovorí, že adresuje turecké obavy. Pri nedávnom telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Bidenom však Erdogan pri otázke o vstupu Švédska zmienil dodávky nových amerických stíhačiek F-16, čo môže byť ďalšou z tureckých požiadaviek.

Dnešné rokovania Erdogana so Stoltenbergom turecká strana nijak nekomentovala. Šéf Aliancie informoval, že zástupcovia Turecka, Švédska a NATO budú ďalej rokovať v týždni, ktorý sa začína 12. júna.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky