V Moldavsku a v Nórsku sa riešila budúcnosť Ukrajiny v NATO

Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj
Zdroj foto: Facebook / Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel do moldavského Kišiňova na summit lídrov Európskeho politického spoločenstva (EPC). Vyhlásil tam, že Ukrajina je pripravená byť v NATO a čaká, kedy ju bude Aliancia pripravená prijať.

Rovnakou otázkou sa zároveň zaoberali aj ministri zahraničných vecí NATO v nórskom Osle. Generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg tam zopakoval, že všetci členovia NATO sa zhodujú, že Ukrajina sa stane členom. Odhlasovali to už v roku 2008. Otázkou je len to, kedy sa tak stane. „Všetci naši členovia sa zhodujú v tom, že Moskva nemá právo veta ohľadom rozširovania NATO,“ dodal Stoltenberg.

Ukrajina musí dostať silnú politickú podporu týkajúcu sa jej snahy o členstvo v NATO, povedal v Osle španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbock podotkla, že „politika otvorených dverí NATO zostáva v platnosti, ale zároveň je jasné, že nemôžeme hovoriť o prijímaní nových členov uprostred vojny“. V Kišiňove sa na túto tému vyjadril litovský prezident Gitanas Nauséda: „Ukrajina potrebuje vedieť, čo sa stane po skončení vojny.“

Okrem politických otázok sa riešila aj priama pomoc Ukrajine. Holandský premiér Mark Rutte v Moldavsku oznámil, že jeho krajina čo najskôr začne výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16. Zároveň vyzval ďalšie krajiny, aby Ukrajine tiež dodali systémy protivzdušnej obrany Patriot. Dve kompletné batérie zatiaľ poskytli USA a Nemecko, Holandsko dodalo niekoľko odpaľovacích zariadení.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky