Bitka o Bachmut sa stala najdlhšou v moderných dejinách

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Dnes ubehlo 303 dní, odkedy sa začala bitka o Bachmut. Dĺžkou trvania tak prekonala aj boje o Verdun z prvej svetovej vojny a stala sa najdlhšou bitkou v moderných dejinách.

Rusi ostreľovali Bachmut už od mája minulého roka. Začiatok priameho útoku na mesto ohlásili 1. augusta 2022. Za cenu obrovských strát sa ruským silám podarilo 20. mája tohto roku prebiť na západný okraj Bachmutu. Hlavnú ťarchu bojov niesla žoldnierska skupina wagnerovcov. Jej šéf Prigožin oznámil 20. mája dobytie celého mesta.

Bitka o Bachmut sa tým však neskončila. Ukrajinci naďalej držia okrajové časti na juhozápade Bachmutu a boje o mesto pokračujú okolo neho. Tam sa Ukrajincom darí pomaly postupovať najmä na južnej strane, no určité územné zisky dosiahli aj na severnej strane.

Pre porovnanie – bitka o Verdun sa začala 21. februára 1916 a skončila sa 18. decembra toho istého roku. Trvala dokopy 302 dní a za cenu obrovských strát na oboch stranách priniesla len minimálne územné zisky. Rovnako malé zisky dosiahli aj Rusi v boji o Bachmut. Ten bol pred vojnou 58. najväčším mestom na Ukrajine a žilo v ňom necelých 75 000 obyvateľov. Väčšina z nich utiekla a mesto je prakticky zničené.

Bachmut nie je jediným bojiskom na Ukrajine. Tá sa momentálne pripravuje na ofenzívu a čoraz intenzívnejšie ostreľuje ruské sklady munície, paliva a zhromaždenia vojsk v ruskom tyle. Rusi sa pre zmenu snažia narušiť ukrajinské zásobovanie a podlomiť morálku bombardovaním miest. Kyjev napríklad čelil sústavným útokom posledné tri dni. Dnes však došlo k odvete aj v Moskve. Na ruské hlavné mesto zaútočilo niekoľko dronov neznámeho pôvodu. Oficiálne ruská protivzdušná obrana všetky zostrelila, no najmenej dva dopadli na budovy na južnom okraji Moskvy a spôsobili malé škody. Podľa posledných informácií neprileteli drony z Ukrajiny, ale boli vypustené v Moskovskej oblasti.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky