Posila pre ukrajinské námorníctvo

Zdroj foto: Armija Inform
Zdroj foto: Armija Inform

Ukrajina sa pripravuje na boje na riekach a v pobrežných oblastiach. Okrem dodávok rôznych typov ozbrojených a výsadkových člnov z USA stavia aj vlastné plavidlá.

Ukrajinské námorníctvo v piatok uviedlo do služby ôsmy delový čln triedy Gurza-M z pôvodne plánovaných dvadsiatich. Tieto plavidlá stavia Ukrajina od roku 2012. Tri z nich ukoristili Rusi v prístavoch Berdjansk a Mariupoľ. Štvrtý bol počas obliehania Mariupoľa potopený, ale Rusi jeho vrak neskôr vyzdvihli. Ukrajicom tak zostali v službe tri člny triedy Gurza-M, teraz k nim pribudol štvrtý. Pomenovali ho Buča.

Čo je zaujímavé, je jeho „pozemná“ hnedo-zeleno-pieskovo-čierna kamufláž. Predtým Ukrajinci používali svoje člny v Čiernom a Azovskom mori v sivom sfarbení. Nová kamufláž naznačuje jeho plánované použitie na rieke Dneper resp. v pobrežných vodách Čierneho mora.

Čln je dlhý 23 m a má výtlak 54 ton. Dosahuje rýchlosť 25 uzlov (46 km/h). Zaujímavá je aj jeho výzbroj, ktorú tvoria dve diaľkovo ovládané veže na prove a na korme. V každej veži je kanón kalibru 30 mm, guľomet, granátomet a dve odpaľovacie zariadenia pre riadené strely. V prípade najnovšieho člnu Buča by to mali byť rakety Stugna. Keďže na ovládanie každej veže stačí jeden človek, tvorí posádku člna len 5 námorníkov. Tí majú k dispozícii aj prenosné protilietadlové rakety.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky