Česko kupuje bojové vozidlá CV90, chce aj nové tanky

Zdroj foto: AlfvanBeem
Zdroj foto: AlfvanBeem

České ministerstvo obrany podpísalo zmluvy na nákup 246 švédskych bojových vozidiel pechoty CV90. Celková hodnota nákupu je 59,7 miliardy českých korún, čo je v prepočte 2,5 miliardy eur.

Česká armáda pôvodne chcela 210 kusov a opciu na ďalších 36. Česká vláda sa však rozhodla kúpiť rovno všetkých 246 vozidiel. Dôvodov na to bolo viacero. Jednak sa v minulosti ukázalo, že je potrebné mať dostatočný počet techniky v rezerve- Kvôli zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii sa tiež ceny vojenskej techniky zvyšujú. Vláda tak využila výhodnú jednotkovú cenu, ktorú jej švédska strana ponúkla. Cenu sa podarilo udržať aj vďaka koordinovanému postupu so Slovenskom, ktoré tieto stroje tiež kupuje.

Českú objednávku tvorí 29 opravárenských vozidiel (sú súčasťou balíka 246 strojov), školenie obsluhy, náhradné diely a ďalšie príslušenstvo. Prvé kusy dodá výrobca v roku 2026. V rovnakom roku dostane prvé vozidlá aj Slovensko, ktoré ich objednalo 152 za necelých 1,7 miliardy eur. V oboch prípadoch sa bude na ich výrobe podieľať aj domáci – slovenský a český – obranný priemysel.

CV90 sa vyrába od roku 1993, no priebežne bol modernizovaný. Švédska armáda používa približne 550 vozidiel s kanónom kalibru 40 mm. Na export ho ponúkajú buď s kanónom kalibru 30 mm alebo 35 mm. Slovensko si vybralo výzbroj 35 mm kanónom, Česko podľa dostupných informácií zvolilo kaliber 30 mm. Zahraničnými používateľmi sú aj Estónsko, Fínsko, Holandsko, Švajčiarsko, Nórsko a Dánsko, pričom posledné dve krajiny svoje vozidlá aj bojovo nasadili v Afganistane.

Vozidlo CV90 má dĺžku 6,55 m a hmotnosť sa v závislosti od verzie a stupňa pancierovej ochrany pohybuje od 23 do 37 ton. Posádku tvoria traja členovia (vodič, strelec a veliteľ) a vozidlo môže prepravovať ďalších 6 až 8 vojakov. Maximálna rýchlosť je 70 km/h. Okrem kanóna má CV90 vo veži aj guľomet a vrhače granátov. Tie môžu byť dymové, ale aj výbušné.

Modernizácia českej armády sa týmto nekončí. Vláda poverila ministerku obrany Janu Černochovú, aby začala rokovať s Nemeckom o spoločnom nákupe nových tankov Leopard 2A8. Táto verzia sa ešte nezačala vyrábať. Najväčším rozdielom proti 2A7 je integrácia systému aktívnej obrany Trophy. Tanky by tiež mali mať nové senzory zlepšujúce prehľad posádky o situácii okolo vozidla. Česko by chcelo približne 70 týchto tankov s tým, že dodané by mohli byť do konca tohto desaťročia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky