Obranu Poľska posilnila talianska loď

Zdroj foto: ItalianLarry
Zdroj foto: ItalianLarry

Taliansky torpédoborec Caio Duilio dnes priplával do poľského prístavu Gdynia. Jeho úlohou je posilniť protivzdušnú obranu baltského pobrežia a poľskej kritickej infraštruktúry v oblasti.

O príchode talianskej lode informoval poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Uviedol, že spojenecký torpédoborec bude chrániť poľské pobrežie najmenej šesť mesiacov.

Caio Duilio patrí spolu so sesterskou loďou Andrea Doria do spoločnej francúzsko-talianskej triedy Horizon. Tú tvoria ešte dve francúzske lode Forbin a Chevalier Paul. Zaujímavé je, že kým Taliani ich označujú ako torpédoborce, Francúzi ich evidujú ako protilietadlové fregaty. Výtlakom 7 700 ton sa však radia skôr k torpédoborcom ako k menším fregatám.

Caio Duilio je pomenovaný po antickom rímskom vojvodcovi, ktorý vybudoval flotilu proti Kartágincom. Je to tretia loď s rovnakým menom v histórii talianskeho námorníctva. Do služby vstúpila v roku 2009. Ide o viacúčelové plavidlo, ale dôraz sa kladie na boj proti vzdušným cieľom – a to nielen lietadlám, ale i balistickým raketám a strelám s plochou dráhou letu.

Loď je dlhá 153 m a má 230-člennú posádku. Nesie sedem rôznych radarových systémov na sledovanie hladinových i vzdušných cieľov a 48 odpaľovacích šácht pre protilietadlové strely Aster 15 alebo Aster 30. Tie prvé slúžia na obranu do vzdialenosti 30 km, tie druhé majú dosah až 150 km. Okrem radarov má aj množstvo ďalších elektronických senzorov, radarové rušičky a výmetnice klamných cieľov proti rôznym druhom hrozieb. Výzbroj dopĺňajú tri kanóny kalibru 76 mm, dva kanóny kalibru 25 mm a dva torpédomety. Na palube je aj osem odpaľovacích zariadení pre strely Teseo, ktoré sú schopné zasahovať lode i pozemné ciele do vzdialenosti až 360 km.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky