Súboj Kinžal vs. Patriot pokračuje

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Rusko tento mesiac podniklo už deviaty raketový útok na Kyjev. Zdá sa, že sa snaží zničiť systémy protivzdušnej obrany Patriot, alebo aspoň vyčerpať ich muníciu. Ani jedno ani druhé sa však zatiaľ nedarí.

Prvý útok na Kyjev po 51 dňoch pokoja prišiel 29. apríla. V máji ho nasledovalo ďalších deväť. Ukrajinské hlavné mesto však utrpelo len nepatrné škody spôsobené padajúcimi troskami. Môže za to americký systém Patriot. Ten pri jednom z útokov 4. mája zostrelil aj strelu Kinžal, o ktorej dovtedy Rusi tvrdili, že ju protivzdušná obrana nemôže zastaviť.

V utorok 16. mája prišiel ďalší masívny útok, ktorého cieľom bolo zjavne Patriot zahltiť. Rusi vystrelili veľké množstvo rôznych striel zo severu, juhu aj východu naraz. Lietadlá vypustili strely Kinžal, lode z Čierneho mora zas strely Kalibr a zo zeme odpálili rakety Iskander. Ukrajinská strana vyhlásila, že napriek mimoriadne intenzívnemu útoku všetky strely zničila. Rusi sa naopak chválili tým, že jedna z ich striel zničila systém Patriot.

Ani jedno z týchto tvrdení nemožno nezávisle overiť, niečo však možno naznačiť. Ukrajinci zverejnili fotografie úlomkov, ktoré by mali pochádzať zo zničených Kinžalov. A systém Patriot nie je možné zničiť jedným zásahom, pretože ho tvoria jednotlivé prvky rozostavené ďaleko od seba. Okrem samotných odpaľovacích zariadení sú to riadiace a veliteľské moduly s radarmi, ktoré môžu byť aj niekoľko kilometrov ďaleko. Ruské tvrdenie tak možno označiť skôr za zbožné prianie. Americké ministerstvo obrany uviedlo, že systém Patriot utrpel ľahké poškodenie, bol opravený a dnes už je opäť plne funkčný..

Navyše, Patriot nie je na obranu Kyjeva sám. Ukrajinci majú k dispozícii aj ďalšie západné systémy kratšieho dosahu, z ktorých najmä IRIS-T a NASAMS sú mimoriadne účinné. Tie sa môžu venovať ostatným pomalším cieľom, kým Patriot sa sústredí na tie najväčšie hrozby. Tak bolo aj v noci na dnes zničených 29 z 30 ruských rakiet. Kyjev sa priamym zásahom ubránil, iné mestá však nemajú takú dôkladnú obranu. Jedna raketa prenikla do Odesy, kde zabila jedného človeka a dvoch zranila.

Ukrajinci by mali mať k dispozícii dve batérie Patriotov. Jednu dodali z USA a druhú z Nemecka, pričom Holandsko poskytlo ešte dve odpaľovacie zariadenia navyše. Západ si uvedomuje význam protivzdušnej obrany pre Ukrajinu. USA oznámili 9. mája dodanie ďalších systémov a Británia sľúbila 15. mája poskytnutie stoviek rakiet zem-vzduch. Ďalšie systémy PVO dodajú aj Nemecko a Francúzsko.

Aj Ukrajina si uvedomuje dôležitosť Patriotov pre ochranu svojich miest a preto jej tajná služba zasiahla proti blogerom, ktorý zverejňovali videá zachytávajúce činnosť protivzdušnej obrany. Patriot je mobilný systém, ktorý sa neustále presúva, preto sú akékoľvek informácie o jeho aktuálnej polohe veľmi citlivé.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky