Na Slovensku bude veľké cvičenie, chystajú sa presuny techniky

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Od 22. mája a následne počas júna sa na Slovensku uskutočnia viaceré plánované a riadne schválené cestné a železničné presuny vojenskej techniky. Upozornilo na to Ministerstvo obrany SR.

Pôjde o presuny Ozbrojených síl SR, ale aj zahraničných spojeneckých vojsk „Presuny súvisia s cvičením slovenských ozbrojených síl a tiež s pravidelnými a naplánovanými rotáciami v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR,“ uviedol rezort obrany.

Ministerstvo vysvetlilo, že ide o bežnú obmenu personálu a techniky v rámci harmonogramu jednotlivých kontingentov. Súbežne, ale nezávisle od rotácií sa uskutoční aj veľké previerkoví cvičenie OS SR Alertex. Zapojí sa doň 10 000 vojakov a zamestnancov všetkých útvarov ozbrojených síl s pridelenou technikou. Cieľom cvičenia je najmä preveriť činnosť celých ozbrojených síl pri uvádzaní do vyšších stupňov bojovej pohotovosti. Zároveň si vojaci preveria plnenie úloh v reakcii na rôzne formy hybridných hrozieb.

Ozbrojené sily SR apelujú na občanov, aby sa vzhľadom na plánované cestné presuny zdržali šírenia rôznych nepravdivých informácií. Cvičenie je dlhodobo plánované a nemá súvis s ruskou agresiou na Ukrajine.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky