Významnú pomoc poskytnú aj Francúzsko a Británia

Zdroj foto: Kongsberg
Zdroj foto: Kongsberg

Británia poskytne Ukrajine stovky rakiet protivzdušnej obrany a tiež drony s dlhým doletom. Počas návštevy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského to dnes sľúbil britský premiér Rishi Sunak. Ide o ďalšie dodávky, ktoré budú nasledovať po nedávno dodaných strelách s plochou dráhou letu Storm Shadow.

„Toto je kľúčový moment ukrajinského odporu proti agresívnej vojne, ktorú si nevybrali ani nevyprovokovali. Potrebujú trvalú podporu medzinárodnej komunity, aby sa ubránili neustávajúcim útokom, ktoré sú každodennou realitou už viac ako rok,“ povedal premiér Sunak.

Nové útočné drony s doletom viac ako 200 km budú dodané v najbližších mesiacoch. Ukrajina ich môže použiť na zničenie veliteľských stanovíšť, logistických centier a skladov munície na Ruskom okupovaných územiach. To isté robili pred úspešnou ofenzívou v Chersonskej oblasti minulý rok.

Zelenskyj včera navštívil Nemecko a večer ešte stihol po ceste do Británie zastávku vo Francúzsku. Obe krajiny mu tiež sľúbili významnú vojenskú pomoc, ktorá obsahuje obrnenú techniku aj systémy protivzdušnej obrany. „V najbližších týždňoch vycvičíme niekoľko ukrajinských jednotiek a vybavíme ich desiatkami obrnených vozidiel a ľahkých tankov. Aby mohla Ukrajina chrániť svoje obyvateľstvo pred ruskými údermi, sústredí Francúzsko svoje úsilie na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany,“ povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Nové batérie systémov IRIS-T sľúbilo predtým aj Nemecko a stovky rakiet pre systémy protivzdušnej obrany dodá aj Británia.

Sunak a Zelenskyj sa rozprávali aj o dodávkach moderných stíhačiek. „Nové lietadlá sú pre nás veľmi dôležité, pretože nevieme ovládať oblohu,“ povedal ukrajinský prezident. Sunak oznámil, že Británia nemôže takéto lietadlá dodať, pretože nedisponuje typom F-16, na ktorý sa ukrajinskí piloti už cvičili. Britský premiér však informoval, že toto leto sa na Ostrovoch začne základný výcvik nových ukrajinských pilotov. Londýn tiež chce bližšie spolupracovať s krajinami, ktoré stroje F-16 poskytnúť môžu.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi