Nemecko pošle ďalšiu pomoc Ukrajine

Zdroj foto: ZSU
Zdroj foto: ZSU

Nemecko bude Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné. Okrem vojenskej pomoci poskytuje aj významnú humanitárnu a ekonomickú pomoc – a to potrvá aj v nasledujúcich rokoch. Povedal to nemecký kancelár Olaf Scholz po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Ukrajinský národ bude nemeckému ľudu navždy vďačný,“ povedal Zelenskyj. Zo strany Berlína totiž nejde len o slová, ale aj o konkrétne činy. Po počiatočnom váhaní sa z Nemecka stal jeden z najväčších podporovateľov Kyjeva. Svedčí o tom aj najnovší balík vojenskej pomoci ohlásený v sobotu, len deň pred Zelenského príchodom.

Súčasťou balíka za 2,7 miliardy eur je 30 tankov Leopard 1A5, 20 bojových vozidiel pechoty Marder, 15 protilietadlových tankov Gepard, vyše 200 kolesových obrnených vozidiel a 200 prieskumných dronov. Najvýznamnejšou časťou pomoci sú však štyri batérie najmodernejšieho systému protivzdušnej obrany IRIS-T, ktoré tvorí 12 odpaľovacích zariadení a stovky rakiet.

Zelenskyj priletel do Berlína z Talianska. Jeho nočný let sprevádzali dve nemecké stíhačky. V Ríme sa stretol s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a premiérkou Giorgiou Meloni. Tá ho uistila o talianskej podpore pre jednotnú Ukrajinu v jej pôvodných hraniciach. Ukrajinský prezident mal tiež súkromnú audienciu u pápeža Františka, ktorý sa neustále modlí za mier.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky