Ukrajina dostala strely s doletom 250 km

Zdroj foto: Rept0n1x
Zdroj foto: Rept0n1x

Ukrajina dostala britské strely s plochou dráhou letu Storm Shadow, schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti viac ako 250 km. Potvrdil to dnes v britskom parlamente minister obrany Ben Wallace.

O možnom dodaní striel Strom Shadow sa hovorilo niekoľko dní. Špekulácie uťal minister Wallace jednoznačným vyhlásením. „Strely sú práve dodávané alebo už sú v ukrajinských rukách,“ uviedol pred poslancami s tým, že „umožnia Ukrajincom vytlačiť ruské vojská rozmiestnené na ukrajinskom zvrchovanom území.“ Wallace uviedol, že rozhodnutie o ich dodaní padlo po tom, čo Rusko „pokračovalo ďalej po temnej ceste“ a útočilo na civilnú infraštruktúru na Ukrajine. Britský minister v decembri napísal ruskému náprotivku Šojguovi, aby ho varoval, že ďalšie útoky povedú k dodávkam výkonnejších britských zbraní Ukrajine. Tak sa teraz stalo. „Krok je nakalibrovaný a vyvážený k ruským eskaláciám. Nič z toho by nebolo nutné, ak by Rusko nezaútočilo na Ukrajinu,“ dodal Wallace.

Strely sú kompatibilné so staršími lietadlami zo sovietskej éry, ktoré Ukrajina používa. Wallace pochválil vedcov a technikov, ktorí to umožnili. Ukrajina dostane exportnú verziu, ktorá má uvádzaný dolet viac ako  250 km. Samotná Británia a Francúzsko, ktoré strely spoločne vyvinuli, majú k dispozícii verziu s doletom 560 km. Ukrajina sľúbila, že žiadnu západnú muníciu nepoužije k útokom na ciele na ruskom území. Dolet 250 km jej stačí na pokrytie svojich oblastí okupovaných ruskými vojskami.

Storm Shadow vyvinuli v 90. rokoch, do služby vstúpil v roku 2002. Francúzi používajú názov SCALP-EG. Strela má dĺžku 5,1 m, rozpätie 3 m a hmotnosť 1300 kg. Po vypustení klesne a kopíruje terén. Poháňa ju prúdový motor, s ktorým dosahuje rýchlosť 0,8-0,9 Machov. Navádza sa pomocou GPS a informácie o cieli sa zadávajú na zemi pred vypustením. Po odpálení ich nie je možné zmeniť. Tesne pred cieľom strela začne stúpať do výšky, odhodí kryt hlavice a navádza sa infračervenou kamerou, ktorá je pod ním. Vďaka nej rozozná cieľ, ktorý má zadaný. Ak ho nevie nájsť, zamieri na voľnú plochu, aby obmedzila vedľajšie škody.

Storm Shadow je určený na ničenie opevnených cieľov – veliteľských stanovíšť, krytov na letiskách, muničných skladov, ale aj lodí a mostov. Má dvojitú hlavicu – prvá prerazí dieru do cieľa, druhá vybuchne s oneskorením až vnútri.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky