Na prehliadke v Moskve bol len jeden tank – starý T-34

Zdroj foto: Twitter
Zdroj foto: Twitter

Očakávaná vojenská prehliadka na Červenom námestí veľa nového nepriniesla. Ruská armáda predstavila výrazne menej vojenských vozidiel ako v minulých rokoch. A Putin v prejave iba zopakoval staré klamstvá.

V posledných rokoch zvykla ruská armáda poslať na tradičnú prehliadku 9. mája okolo 200 vojenských vozidiel, z toho 30 moderných tankov typu T-72, T-80, T-90 a T-14 Armata. Vlani, keď už bola vojna na Ukrajine v plnom prúde, sa na prehliadke zúčastnilo už len približne 130 vozidiel, z toho 20 moderných tankov. Leteckú časť prehliadky minulý rok zrušili, údajne pre zlé počasie – hoci svietilo slnko.

Tento rok bol ešte skromnejší. Vozidiel bolo ledva 50 a tank sa predviedol iba jeden – historický exemplár T-34/85, ktorý sa vyrábal počas druhej svetovej vojny a krátko po nej. Okrem moderných tankov úplne chýbalo napríklad aj samohybné delostrelectvo, raketomety či bojové vozidlá pechoty. Všetko sú to zbrane, ktoré Rusi potrebujú na fronte a ktorých už v boji stratili tisícky. Väčšinu predvedenej techniky tvorili ľahké obrnené automobily a niekoľko mobilných odpaľovacích zariadení pre balistické rakety – šesť kusov Iskander a tri kusy Topol M. Aj veľká väčšina pochodujúcich vojakov neboli príslušníci bojových útvarov, ale kadeti z vojenských škôl.

Putina prišli na Červené námestie podporiť predstavitelia siedmich postsovietskych krajín – Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkmenistanu a Uzbekistanu. Žiadny iný zahraničný predstaviteľ tam nebol. Putin v prejave zopakoval lživé tvrdenia o tom, ako ruskí vojaci bojujú na Ukrajine za Rusko vo vojne, ktorú rozpútal Západ. Bolo to pritom Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo po tom, čo sa na to dlho pripravovalo.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky