Pripomíname si 78. výročie konca vojny v Európe

Zdroj foto: FB / Zuzana Čaputová
Zdroj foto: FB / Zuzana Čaputová

Dnes uplynulo 78 rokov od konca druhej svetovej vojny v Európe. Nacistický režim bol definitívne porazený 8. mája 1945. Toto výročie si pripomenuli viacerí európski lídri vrátane prezidentky Slovenska a prezidenta Česka.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová položila veniec pri hrobe neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží. „Počas druhej svetovej vojny prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí, počtom obetí a krutosťou išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva. Naše územie oslobodzovala najmä sovietska Červená armáda za pomoci domáceho odboja, 1. československého armádneho zboru a rumunskej armády. Protihitlerovskú koalíciu však tvorili aj ďalšie veľmoci – Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Francúzsko, aj Čína. Ku koncu vojny bolo do nej zapojených viac ako päťdesiat štátov sveta,“ uviedla prezidentka Čaputová.

Prínos všetkých spojencov, ktorí porazili nacistické Nemecko spoločnými silami, spomenul aj prezident ČR Petr Pavel. „Pripomíname si milióny obetí, a to na všetkých bojiskách. Týmto ľuďom vďačíme za svoju slobodu a za život, v ktorom žijeme, a je dobré si ich pripomínať a uctiť si ich pamiatku,“ povedal prezident Pavel pri Národnom pamätníku na Pražskom Vítkove.

„V tejto súvislosti je tiež dobré pripomenúť, že generácia vtedajších sovietskych vojakov nenesie zodpovednosť za to, čo robí terajšie Rusko. Zároveň ale treba povedať, že úcta k padlým by sa nemala stať obeťou dnešných šíriteľov ruskej propagandy, ako sú napríklad Nočná vlci alebo ich domáci podporovatelia. Ich aktivity nemajú s pietou nič spoločné a sú skôr zneuctením ich obete,“ dodal Petr Pavel.

„Historická skúsenosť z druhej svetovej vojny, ale aj zo všetkých ďalších vojnových konfliktov, potvrdzuje, že zdrojom konfliktov nebývajú národy, či štáty, ale režimy pošliapavajúce ľudské slobody a práva, schopné vyvolať nenávisť. Či to boli režimy fašistické, komunistické, alebo rôzne autoritárske režimy 21. storočia. Skutočný mier nie je možný bez slobody a demokracie, a preto sa o ne vždy musíme usilovať,“ uzavrela Zuzana Čaputová.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky