Ruský Kinžal zostrelený

Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: The Presidential Press and Information Office

Ruská hypersonická raketa Ch-47M2 Kinžal podľa oficiálnych propagandistických vyhlásení „nemá analógov“ a „nedá sa zastaviť“. Teraz však narazila kosa na kameň, resp. Kinžal na Patriot.

Kinžal zaradili Rusi do služby na prelome rokov 2017/18, hoci zrejme len v obmedzenom počte. Oficiálne má dolet 2000 km, dosahuje rýchlosť 10 Machov a môže niesť konvenčnú alebo jadrovú hlavicu. Vypúšťajú ho lietadlá Tu-22M3 a MiG-31.

Moskva tvrdila, že Kinžaly nasadila proti Ukrajine od samého začiatku vojny. Údajné prvé útoky týmito zbraňami sa však Kremeľ snažil dokladovať videami, ktoré sa ukázali byť podvrhmi. Neskôr však niekoľko útokov potvrdila aj ukrajinská strana. Zatiaľ najväčší sa udial 9. marca tohto roku, keď Rusi vystrelili na Ukrajinu šesť rakiet tohto typu.

Najmenej dve boli vlani stratené. Jeden Kinžal sa zrejme pre poruchu zrútil ešte na ruskom území. Ďalší bol zničený, keď jeho nosič, MiG-31, havaroval vlani v októbri pri štarte z letiska Belbek na okupovanom Kryme.

Teraz prvýkrát zničila Kinžal aj ukrajinská protivzdušná obrana. Stalo sa tak 4. mája skoro ráno nad Kyjevom. Trosky rakety dopadli na ihrisko a ich fotky v piatok zverejnil server Defense Express. Ukrajinská strana toto tvrdenie najskôr oficiálne poprela. Dnes však veliteľ ukrajinských vzdušných síl, generál-poručík Mykola Oleščuk priznal, že 4. mája bol nad Kyjevom naozaj zostrelený Kinžal, ktorý predtým z územia Ruska vystrelila stíhačka MiG-31. Dôvodom, pre ktorý to Ukrajinci najprv popierali, bola snaha neinformovať ruského agresora o svojich schopnostiach. Oleščuk priamo vyzval médiá, aby predčasne nezverejňovali informácie, ktoré môže zneužiť nepriateľ.

Po zverejnení fotiek však nemalo veľký význam zapierať. Zábery zodpovedajú zásahu, ktorý spôsobuje systém Patriot. Rakety verzie PAC-3 totiž nepoužívajú výbušnú hlavicu s črepinami, ktoré by po explózii v blízkosti nepriateľskej strely nemuseli túto zničiť. Pri nasadení prvých verzií Patriotov sa stalo, že nepriateľská raketa bola iba poškodená a po balistickej krivke padala ďalej. PAC-3 preto vyvinuli špeciálne na ničenie balistických rakiet. Na tele strely PAC-3 je 180 malých trysiek, ktoré slúžia na jemné manévrovanie. Má tiež vylepšený aktívny radar, takže sa sama navádza na cieľ. Vďaka tomu dokáže rýchlo reagovať na pohyb nepriateľskej rakety a trafiť ju práve v oblasti hlavice. Ničí ju priamym zásahom svojou kinetickou energiou. Fotka zničenej hlavice Kinžalu ukazuje veľkú dieru spôsobenú práve takýmto zásahom.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky